Kina studyjne w Warszawie – które najlepsze?

Miłośnicy dużego ekranu mają w Warszawie prawdziwy raj! W stolicy, poza licznymi multipleksami, działa sieć kin studyjnych, które rozsiane są po wszystkich dzielnicach miasta. Szybko i komfortowo dojedziecie do nich naszymi taksówkami. W środku kameralnych sal, które zapewniają prywatność tak pożądaną np. na pierwszej randce, odbywają się projekcje najlepszych filmów z całego świata. Raczej nie znajdziecie tam masowych produkcji z Hollywood, chociaż na pewno będziecie mogli zobaczyć niejedno arcydzieło nagrodzone na zagranicznych festiwalach. Sprawdźcie, gdzie grają dobre kino w stolicy.

Spis treści:
Sale w centrum Warszawy
Małe ośrodki na obrzeżach stolicy
Jak kupić tani bilet?

Kina studyjne blisko centrum Warszawy. Które cieszą się największą popularnością u klientów Eko Taxi i co znajdziecie w ich repertuarach?

Elektronik, Luna, Atlantic, Kinoteka, Praha… To tylko kilka nazw popularnych kin studyjnych, które znajdują się w centrum Warszawy lub w jego pobliżu. Są to miejsca kultowe, a ich adresy często pojawiają się w zamówieniach klientów Eko Taxi. Jeżeli więc marzy wam się ciekawy seans w kameralnej atmosferze lub chcielibyście zobaczyć jakiś niszowy film, którego nie grają w żadnym multipleksie, poniższe propozycje na pewno przypadną wam do gustu.

Iluzjon, ul. Narbutta 50A

Kino prowadzone jest przez Filmotekę Narodową i skupia się na prezentowaniu arcydzieł kinematografii. Stąd też w Iluzjonie prawie codziennie można natknąć się na film, którego praktycznie nie da się już kupić, wypożyczyć czy ściągnąć z internetu. Wycieczkę na ul. Narbutta 50A polecamy więc tym, dla których nie straszny jest brak koloru na ekranie, słaba fonia czy brak ścieżki dźwiękowej. Repertuar Muzeum Sztuki Filmowej zawiera też i nowsze pozycje, które zaciekawią nie tylko koneserów: w marcowych nowościach 2019 znajdują się m.in. „Green Book” Petera Farrelly’ego i „Faworyta” Yorgosa Lanthimosa. Czołowych blockbusterów z Hollywood raczej tam jednak nie znajdziecie.

Elektronik, ul. gen. Zajączka 7

Pod zabytkowym neonem z czasów PRL-u działa niewielkie, jednosalowe kino Elektronik. W latach 60. XX w. powstało ono jako DKF Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych i stąd właśnie pochodzi jego nazwa. Pomimo szkolnego pochodzenia, repertuar Elektronika był zawsze na najwyższym poziomie. W czasach cenzury wyświetlano tam filmy zza żelaznej kurtyny, a młodym entuzjastom dużego ekranu tajniki sztuki kinematograficznej wyjaśniał Andrzej Wajda, Jan Pietrzak czy Jerzy Zelnik. Po ponownym otwarciu w 2015 r., Elektronik nadal trzyma poziom – prowadzi go bowiem Warszawska Szkoła Filmowa. Stąd zupełnie za grosze można załapać się na pokazy etiud studenckich czy debiutów.

Wisła, pl. Wilsona 2

Działająca nieprzerwanie od 1959 r. Wisła ma trzy sale, które pomieszczą naraz prawie 800 widzów! Wyświetlane są tam bestsellery nagrodzone na światowych festiwalach, jak też niszowe produkcje, które trudno obejrzeć gdzie indziej. W przystępnej cenie (12–26 zł w zależności od dnia tygodnia, godziny seansu i rodzaju ewentualnej ulgi) można nabyć bilet również na seanse 3D. W poniedziałki zaś wejściówki dla każdego i na wszystkie projekcje kosztują jedynie 13 zł! W Wiśle prowadzonych jest sześć tematycznych cykli filmowych: Kobiecym okiem, Rekolekcje filmowe, Rodzic w kinie, W samo południe. Seans dla seniorów, Krytycznym okiem i Polish flims for foreigners. Towarzyszą im każdorazowo prelekcje, wykłady zakresu historii kinematografii, dyskusje krytyczne lub atrakcje dla dzieci.

Wycieczka poza centrum Warszawy. Pojedźcie z Eko Taxi do jednego z kin studyjnych w pobliżu waszej dzielnicy

Wielkie multipleksy i sale kinowe zazwyczaj znajdują się w centrum miasta, dlatego mieszkańcy dalszych dzielnic Warszawy często rezygnują z wyjścia na seans filmowy. Zupełnie niepotrzebnie. W stolicy bowiem prężnie działa sieć małych kin studyjnych. Dostaniecie się do nich szybko wraz z Eko Taxi!

Kino na BOKu, ul. Vincenta van Gogha 1

Sala projekcyjna w Białołęckim Ośrodku Kultury należy do nowszych – działa dopiero od trzech lat. Odwiedzający mogą więc cieszyć się komfortowymi fotelami, sprawną klimatyzacją i zawsze czystymi toaletami. W repertuarze szeroki wachlarz filmów familijnych i dziecięcych. Warto przy okazji powiedzieć, że sam Ośrodek przoduje również w innych dziedzinach. Przy ul. van Gogha 1 odbywa się m.in. doroczny przeglądu spektakli teatralnych GARDEROBA, festiwal muzyczny Białołęckie Wieczory Filmowe czy cykl „Bajkopodróże. Twórcze czytanki”. Najważniejszym celem placówki jest jednak upowszechnianie kultury poprzez rozmaite warsztaty twórcze. Na wiele z nich wstęp jest bezpłatny!

ADA, ul. Chrościckiego 14

ADA wpisany jest w sieć miejskich domów kultury w Warszawie. W placówce na ul. Chorościńskiego 14 we Włochach działa nieprzerwanie od ponad 80 lat, służąc mieszkańcom projekcjami filmowymi i wydarzeniami towarzyszącymi, które skierowane są głównie do dzieci. Niedawno budynek przeszedł gruntowną rewitalizację. Nowa sala kinowa mieści 60 osób, co zapewnia kameralną atmosferę. Bywalcy cenią sobie tanie bilety – jedna wejściówka to koszt ok. 10 zł. W repertuarze zarówno hollywoodzkie bestsellery, jak i nieco bardziej ambitne filmy europejskie. Prowadzony jest też specjalny cykl dla dzieci z kreskówkami.

Stacja Falenica, ul. Patriotów 44a

A może seans w trakcie podróży? Stacja Falenica to miejsce wyjątkowe pod każdym względem. Dwie przestronne sale kinowe mieszczą się w budynku stacji SKM-ki na trasie Otwock–Warszawa. Na projekcję można więc wpaść dosłownie przejazdem ­– np. wracając z pracy w stolicy do domu. Bilet normalny w trakcie tygodnia kosztuje 19 zł. W poniedziałki natomiast wstęp jest tańszy o kilka złotych.
Stacja Falenica to nie tylko najwyższej klasy filmy europejskie i światowe, ale również szereg imprez o charakterze kulturalnym. Organizowane są tam wydarzenia tematyczne związane ze świętami okolicznościowymi (walentynki, Dzień Babci itp.), cyklicznie odbywają się też koncerty i warsztaty dla dzieci. Sprzyja temu ciekawa aranżacja przestrzeni – zamiast tradycyjnych foteli, filmy w Falenicy ogląda się przy stolikach, do których można zamówić u kelnera przekąski i napoje. A gdy potrzeba, meble odstawiane są do magazynu a sala zamienia się w przestrzeń konferencyjną lub parkiet do tańczenia.

Tanie bilety w kinach studyjnych na terenie Warszawy – sposoby, by obejrzeć film za grosze

Miejskie przyjemności takie jak wizyta w kinie studyjnym czy podróż z Eko Taxi wcale nie muszą być drogie. W Warszawie znajduje się bardzo dużo sal projekcyjnych, a w każdej z nich oferowane są ustawowe i okolicznościowe zniżki na bilety. Przy odrobinie samozaparcia codziennie można gdzieś znaleźć ciekawy seans, który nie będzie kosztował majątku. Mniejsze kina, szczególnie te prowadzone przez domy kultury lub organizacje społeczne, zazwyczaj oferują tańsze wejściówki niż popularne multipleksy, a ich dodatkową zaletą jest kameralna atmosfera na sali. Jeżeli jesteście uczniami, studentami lub seniorami, poszukiwania rabatów zacznijcie od obejrzenia cenników na stronach internetowych – wyszczególnione są tam zniżki, które przysługują wam z racji wieku. Czasami sięgają one nawet 50%!

Promocji należy też oczekiwać w trakcie tygodnia – chętnych na spędzenie czasu w towarzystwie X muzy jest wtedy mniej niż w weekendy, zatem organizatorzy próbują przyciągnąć klientów niskimi cenami. „Tanie poniedziałki”, „wtorki z seansem” czy „studenckie czwartki” to najpopularniejsze hasła, które powinny przykuć waszą uwagę.

Zwyczajowo bilety na seanse organizowane w ramach cykli tematycznych kosztują mniej niż na pozostałe projekcje. Dodatkowym atutem takich spotkań jest możliwość bezpłatnego udziału w dyskusji krytycznej, spotkania z twórcą czy wysłuchania wykładu omawiającego wątki poruszane w danym filmie. Wycieczkę do kina należy jednak poprzedzić wtedy wnikliwym zapoznaniem się z opisem wydarzenia – nie chcecie przecież zanudzić się oglądaniem retrospektywy zupełnie nieznanego wam autora czy dokumentu, którego tematyka w ogóle was nie interesuje. Dobrym rozwiązaniem jest też nabycie karnetu na cały cykl, bo wtedy koszt jednego biletu wychodzi znacznie taniej. Dla przykładu abonament na 13 seansów w cyklu „Akademia polskiego filmu” prowadzonych w Iluzjonie kosztuje 150 zł.

Może Cię zainteresować również