Zwiedzanie Muzeum Narodowego w Warszawie z Eko Taxi – informacje praktyczne i polecane wystawy

Wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Współczesne instytucje kultury znacząco różnią się od tych, które pamiętamy z dzieciństwa. Dziś organizuje się w nich wiele wydarzeń, które towarzyszą wystawom stałym i czasowym. Widzieliście już starożytne papirusy lub malowidła nubijskie? A może mieliście okazję podziwiać działa renesansowego malarza Sandra Botticellego? Jeśli nie, koniecznie wybierzcie się na wycieczkę z Eko Taxi. W każdy wtorek wstęp do muzeum jest za darmo.

Spis treści:
Krótka historia
Informacje o dojeździe i biletach
Polecane wystawy

Tragiczne wydarzenia, wspaniali dyrektorzy. Eko Taxi przybliża historię Muzeum Narodowego w Warszawie

Historia Muzeum Narodowego w Warszawie sięga II poł. XIX w. Początkowa kolekcja zawierała głównie obrazy olejne studentów pobliskiej Szkoły Sztuk Pięknych, ale już w niedługim czasie zbiory powiększono o datki od prywatnych kolekcjonerów – numizmaty, wytwory sztuki użytkowej, zabytkowe uzbrojenie. Gdy Muzeum podniesiono do rangi narodowej instytucji, otrzymało ono stałą dotację i zaczęło działać w sposób planowy – nie tylko gromadząc obiekty, które mu podarowano, ale też kupując eksponaty z własnych pieniędzy.

Okres II wojny światowej przyniósł wielkie szkody w zbiorach. Niemcy dokonali spustoszenia nie tylko w oddziałach samego Muzeum, ale ograbili też większość ważniejszych obiektów w stolicy. Demontowano wyposażenia kościołów, zabierano obrazy i arrasy z Zamku Królewskiego czy Pałacu w Wilanowie. To, czego nie wywieziono, spaliło się w trakcie powstania warszawskiego. Część zabytków wywieziono też bezpowrotnie do ZSRR. Wartość zagrabionych dzieł sztuki szacuje się na około 30 mld USD.

Powojenna historia Muzeum związana jest z osobą Stanisława Lorentza, wybitnego historyka sztuki i profesora Uniwersytetu Warszawskiego. To dzięki jego staraniom część zabranych dóbr powróciła do Warszawy. Cały czas nabywano też nowe obiekty – do końca lat 50. XX w. kolekcja Muzeum zawierała już cztery razy więcej eksponatów niż przed 1939 r.! Kilkanaście lat później w zbiory włączono część wykopalisk odkrytych w Sudanie i Egipcie przez prof. Kazimierza Michałowskiego. Dzięki temu nie wyjeżdżając z kraju, możemy obecnie podziwiać rękodzieła z okresu faraonów i początku naszej ery.

Z Eko Taxi pod wejście do gmachu głównego lub do jednego z podwarszawskich oddziałów Muzeum Narodowego. Jak dojechać i co obejrzeć w środku?

Muzeum Narodowe w Warszawie to jedna z najstarszych instytucji kulturalnych w naszym kraju. Od 1860 r. nieprzerwanie gromadzi zbiory sztuki polskiej i światowej od starożytności po współczesność. Obecnie stała kolekcja liczy ponad 830 tys. eksponatów. Muzeum mieści się w centrum miasta, ma też dwie filie ulokowane na terenie stolicy oraz dwa oddziały znajdujące się poza jej granicami. W gmachu głównym organizowane są ponadto wystawy czasowe oraz szereg wydarzeń kulturalno-edukacyjnych.

Informacje dla zwiedzających: godziny otwarcia i ceny biletów

Gmach główny znajduje się przy Al. Jerozolimskich 3. Najlepiej dojechać tam z Eko Taxi – w obrębie Muzeum nie ma parkingów i obowiązuje strefa płatnego parkowania, dlatego podróż z nami wyjdzie taniej. Siedziba główna czynna jest codziennie od 10.00 do 18.00 za wyjątkiem poniedziałków; w piątki godziny otwarcia są dłuższe – aż do 21.00. Koszt biletu normalnego na wystawy stałe to 20 zł. Seniorzy zapłacą za wstęp 12 zł, a dzieci, uczniowie i studenci tylko złotówkę! Właśnie dlatego polecamy wybrać się tam całą rodziną. Muzeum honoruje Kartę Dużej Rodziny – przysługuje wtedy zniżka 50% dla osób dorosłych. Jeżeli macie trochę wolnego czasu we wtorki, skorzystajcie z bezpłatnego wejścia i cieszcie się zwiedzaniem zupełnie za darmo. Na wystawy czasowe obowiązuje dodatkowa opłata – ceny są ustalane w zależności od ekspozycji.

Zabytki ze starożytności

W związku z pracami konserwatorskimi większość eksponatów Galerii Sztuki Starożytnej jest chwilowo niedostępna dla zwiedzających. Nie dotyczy to na szczęście sali z zabytkami z nubijskiej miejscowości Faras. Prezentowane są tam wczesnochrześcijańskie malowidła, które zostały odnalezione w trakcie wykopalisk prowadzonych przez polskiego archeologa prof. Kazimierza Michałowskiego. Wnętrze wystawy jest zaprojektowane w taki sposób, by oddawało nastrój, który panował w historycznej świątyni. Podczas oglądania można posłuchać również oryginalnych koptyjskich śpiewów liturgicznych.

Arcydzieła malarstwa polskiego i europejskiego

Galeria Sztuki Dawnej oraz Galeria Sztuki XIX Wieku zajmują największą przestrzeń wystawienniczą głównego gmachu Muzeum. Zgromadzone tu zostały obrazy, rzeźby oraz rzemiosło artystyczne pochodzące z XV-XIX w. z Polski i Europy. Wśród bogatej kolekcji znajduje się wiele eksponatów, które znane są nie tylko historykom sztuki. „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki czy „Babie lato” Józefa Chełmońskiego to przykłady obrazów, które kojarzyć powinien każdy ze szkoły.. Zwróćcie też uwagę na dzieła zachodnich artystów: Augusta Renoire’a, Lucasa Cranacha, Jana Brueghela czy Sandra Botticellego –największych klasyków malarstwa europejskiego.

Oddziały Muzeum Narodowego

Oprócz gmachu głównego, który zawiera większość eksponatów, obecnie Muzeum Narodowe tworzą jeszcze cztery oddziały. Muzeum Rzeźby, które nazwane jest na cześć wielkiego kolekcjonera dział sztuki Xawerego Dunikowskiego, znajduje się w słynnej Królikarni na Mokotowie. Przestrzeń wystawiennicza składa się z wnętrza pałacyku i okalającego go parku. W otoczeniu drzew i krzewów można podziwiać rzeźby stworzone w konwencji realistycznej.

W Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim obejrzycie obiekty wyposażenia dawnych siedzib magnackich w Polsce – zabytkowe sofy, stoły, porcelanę i dywany. Muzeum w Nieborowie i Arkadii jest cenione szczególnie ze względu na historyczny ogród w stylu romantycznym, który otacza budynek, dlatego najlepiej wybrać się tam wiosną lub latem. W miejscu dawnej ujeżdżalni Pałacu Wilanowskiego znajduje się Muzeum Plakatu, które posiada jedną z największych na świecie kolekcji posterów.

Wystawy czasowe i działalność edukacyjna w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie to nie tylko kolekcja eksponatów, ale również liczne grono edukatorów, którzy w przyjazny sposób przybliżają zainteresowanym zagadnienia sztuk pięknych. Prowadzone są lekcje muzealne, oprowadzania i warsztaty artystyczne. Cykle podzielono tematycznie i pod kątem kategorii wiekowych uczestników. Jest więc program „Mam dwa latka, dwa i pół”, popularnością cieszą się też „MAMY w Muzeum” i „Sztuka dla wnuka”. Zapomnijcie o nudnych wykładach i szkolnych ławkach! Zajęcia zainteresują nawet największego laika. Psotnicy będą mogli się wyszaleć na rozległych korytarzach wielkiego gmachu – edukacja najmłodszych przybiera formę gier i zabaw, także ruchowych. Muzeum chce w ten sposób przełamać stereotyp statecznej instytucji, z którą nadal może się kojarzyć.
Do Muzeum Narodowego warto także wracać na wystawy czasowe, które zmieniają się co kilka miesięcy. Dzięki temu macie niepowtarzalną szansę podziwiać dzieła zagranicznych artystów bez wyjeżdżania z Warszawy. Obecna ekspozycja poświęcona została sztuce na ziemiach polskich tuż przed odzyskaniem niepodległości w 1918 r. Zobaczycie na niej prace m.in. Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej czy Wojciecha Kossaka. Całość tworzy spójną opowieść wizualną o wojnie i poświęceniu się ojczyźnie.

Może Cię zainteresować również