Najlepsze teatry dla dzieci w Warszawie. Poznaj nasze rekomendacje!

Wolne popołudnie w weekend? Wsiadajcie w Eko Taxi i jedźcie z dziećmi do jednego z warszawskich teatrów! Pantomima, kukiełki, taniec, muzyka na żywo i baśniowe dekoracje – nic nie rozbudza dziecięcej wyobraźni bardziej niż mistrzowsko wyreżyserowany spektakl pełen zwrotów akcji. Bez względu na to, w jakim wieku są wasze pociechy, obcowanie ze sztuką z pewnością przyniesie im wiele frajdy i korzyści. W poniższym artykule przedstawiamy najlepsze stołeczne teatry z repertuarem dziecięcym.

Spis treści:
Spektakle tylko dla najmłodszych
Znane sceny teatralne z repertuarem dziecięcym

Spektakle dla dzieci w najlepszych warszawskich teatrach. Eko Taxi podpowiada, na które przedstawienia warto pójść całą rodziną

Wśród bogatej oferty instytucji kulturalnych w Warszawie, spore miejsce zajmują teatry dla dzieci. W stolicy znajduje się co najmniej kilkanaście dobrych scen repertuarowych z własnymi siedzibami, które specjalizują się w wystawianiu sztuk dla najmłodszych. Mali widzowie mają przecież zupełnie inne potrzeby niż dorośli, szybciej się nudzą, a więc są bardziej wymagający. Stąd też pierwsza w życiu wycieczka do teatru powinna zostać starannie przygotowana przez rodzica. Wybierając dany ośrodek, sprawdźcie, czy pracują w nim zawodowi aktorzy i wykwalifikowani animatorzy. Ważna będzie też renoma miejsca, bo popularniejsze sceny mogą poszczycić się lepszym zapleczem technicznym, a co za tym idzie i dekoracjami. Uwzględnijcie też zainteresowania dziecka. Dzięki temu maluch na pewno nie będzie się nudził.

Teatr Guliwer

Teatr Guliwer powstał zaraz po wojnie – w przyszłym roku będzie obchodził 75-lecie swojego istnienia. Obecnie jest instytucją publiczną dotowaną z budżetu miasta, która prezentuje wysoki poziom artystyczny. Choć z założenia wystawia się tam tylko przedstawienia lalkarskie, w ostatnich latach na scenie coraz częściej pojawiają się również aktorzy. Kolorowy, charakterystyczny budynek z niecodzienną fasadą zapewne zaciekawi najmłodszych, a inscenizacje przypadną do gustu zarówno młodszej, jak i starszej części widowni.
Teatr Guliwer proponuje adaptacje klasycznych powieści dziecięcych, jak i własne, autorskie historie. Przybliżają one najważniejsze idee i wartości współczesnego świata. Dlatego obok „Brzydkiego kaczątka” czy „Legendy o syrence” w repertuarze znajdziecie też spektakl „Jak się robi cyrk?” – opowieść o niecodziennym spotkaniu debiutanta z mistrzem sztuki cyrkowej.
Warto też wspomnieć o działalności edukacyjnej placówki. Wśród rozmaitych warsztatów na szczególną uwagę zasługuje kurs „Teatr okiem Guliwera”, którego celem jest kształcenie najmłodszych w zakresie wiedzy o aktorstwie i sztuce kuglarstwa.

Teatr Małego Widza

Teatr został założony w 2011 r. przez Agnieszkę Czekierdę. Spektakle kierowane są głównie do dzieci w wieku 1–5 lat: mają odpowiednią długość i tematykę dopasowaną do możliwości poznawczych maluszków. Co interesujące, po każdym wystąpieniu animatorzy przewidują dodatkowy czas na rozmowę i zabawę. Nie znaczy to jednak, że starszaki nie znajdą w TMW dla siebie nic odpowiedniego. Wprost przeciwnie! Placówka prowadzi szereg projektów, warsztatów oraz wydarzeń artystycznych, które mogą zainteresować również 10-latków. Bez względu na to, na które wydarzenie z repertuaru TMW się wybierzecie, zespół profesjonalnych muzyków, aktorów i organizatorów z pewnością umili wam czas. Obecnie dużą popularnością cieszą się przedstawienia: „Super Luper”, które przenosi w magiczny świat muzyki, oraz „Ćmy i Motyle” oparte na skojarzeniach związanych z dniem i nocą.

Teatr Baj

To kolejna instytucja o długiej i bogatej historii. Założony w 1928 r. był pierwszą sceną lalkarską w Polsce skierowaną wyłącznie do najmłodszych. W trakcie swojego istnienia zrealizował 167 premier, a ciągle planowane są kolejne! Funkcję dyrektora pełni obecnie Ewa Piotrowska, artystka odznaczona Orderem Uśmiechu, który przyznała jej Międzynarodowa Kapituła Dzieci.
Jest to teatr, który Eko Taxi może polecić z czystym sumieniem wszystkim dzieciom. Inscenizowane są tam najbardziej znane bajki wszech czasów, a repertuar podzielony jest na kategorie wiekowe tak, by każdy – maluch czy nastolatek – znalazł interesujące go przedstawienie. Seanse odbywają się w zabytkowej kamienicy na warszawskiej Pradze. Zespół często wychodzi też ze swoimi działaniami artystycznymi na ulice macierzystej dzielnicy.

Teatry w Warszawie z repertuarem dla dzieci. Wybór klientów Eko Taxi

Teatr to forma sztuki, którą lubią wszystkie dzieci. Jeżeli i wy również przepadacie za doskonałą grą aktorską na żywo, wybierzcie się na spektakl całą rodziną. Oferta kulturalna Warszawy jest bogata, na pewno znajdziecie więc takie przedstawienie, które zainteresuje wszystkich. „Alicja w krainie czarów” „Calineczka”, „Pinokio” – przy tych bajkach dorastały pokolenia. Z tego względu stale znajdują się one w repertuarze najpopularniejszych teatrów w stolicy – nie tylko tych dziecięcych. Nie rezygnujcie więc z doborowej obsady aktorskiej i zabierzcie pociechy tam, gdzie wieczorami chodzicie sami.

Teatr Rampa

Na widowiskowe musicale Rampy chodzi się w Warszawie całymi rodzinami. Dzieci muszą być jednak na tyle duże, by móc spokojnie wytrzymać kilkudziesięciominutowy spektakl. W ofercie teatru znaleźć można zarówno światowej sławy przedstawienia takie jak „Jesus Christ Superstar”, czy inscenizacje znanych opowieści i bajek dla dzieci np. „Calineczkę”. Obecnie dużym powodzeniem cieszy się sztuka „Oto Oliver Twist” wg powieści Charlesa Dickensa. Teresa Kurpias-Grabowska, reżyserka spektaklu, przedstawia w nim znaną historię, ale w zupełnie nowej odsłonie. W realia XIX-wiecznej Anglii, gdzie rozgrywa się akcja powieści, wprowadzono odrobinę nowoczesności. Na scenie występuje utalentowana młodzież z przyteatralnej grupy Tintilo. Bajeczna muzyka, widowiskowy taniec i naprawdę doskonała gra młodych aktorów gwarantują niezapomniane emocje na widowni.

Teatr Roma

Roma bez wątpienia należy do najlepszych scen muzycznych w kraju. Jej produkcje słyną z wielkiego przepychu i widowiskowości, a poziom aktorstwa dorównuje najlepszym operetkom na świecie. Bilety na spektakle nie należą do tanich (ok. 100 zł za miejsce w pierwszej strefie), ale z pewnością są warte swojej ceny. Należy o nie zadbać z dużym wyprzedzeniem, gdyż potrafią wyprzedać się na kilka miesięcy przed spektaklem. Rzecz tyczy się zarówno wysokobudżetowych musicali dla dorosłych (obecnie „Piloci” i „Once”), jak i przedstawień ze Sceny Novej, które adresowane są do publiczności w każdym wieku. „Mały Książę” w reżyserii Cezarego Domagały i „Przypadki Robinsona Crusoe” Jakuba Szydłowskiego – te dwa przedstawienia z tegorocznego repertuaru Romy dla dzieci zbierają najlepsze recenzje wśród krytyków teatralnych.

Może Cię zainteresować również