Na co do teatru w Warszawie? Eko Taxi przedstawia najlepsze sceny publiczne i prywatne w stolicy

Lista teatrów w Warszawie jest długa, dlatego wybranie odpowiedniego spektaklu nie powinno wam sprawić najmniejszego problemu. Zamierzacie udać się na romantyczną randkę? A może po prostu interesujecie się miejską kulturą? Z Eko Taxi dojedziecie na każde przedstawienie na czas. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji dla miłośników kultury i sztuki. W zestawieniu zarówno sceny prywatne, jak i najlepsze, doceniane na arenie europejskiej sceny publiczne.

Spis treści:
Gdzie szukać tanich biletów?
Najlepsze sceny publiczne w stolicy
Popularne sceny komercyjne
Sceny muzyczne i opera

Eko Taxi podpowiada, gdzie szukać tanich biletów na spektakle w prywatnych i publicznych warszawskich teatrach

W Warszawie obecnie znajduje się 46 teatrów ze stałą siedzibą. Do wszystkich bez problemu dojedziecie z Eko Taxi. Większość instytucji ma więcej niż jedną scenę, co czyni naszą stolicę prawdziwym zagłębiem kulturalnym Europy. Ponadto na terenie Mazowsza działa jeszcze od kilku do kilkunastu scen repertuarowych, ale bez własnego budynku – występują gościnnie w innych ośrodkach np. domach kultury. Ich oferty nie należy pomijać, szczególnie, jeśli myśli się o przedstawieniu dla dzieci. Jedną z najchętniej polecanych grup artystycznych, która gra dla młodej widowni, jest Maskarada.

Gdzie można znaleźć tanie bilety?

Około 75 proc. instytucji otrzymuje dotacje publiczne, umowy takie podpisują też prywatne stowarzyszenia – bez dofinansowania trudno byłoby im utrzymać wysoki poziom artystyczny. We wszystkich instytucjach, których organizatorami są władze regionalne (urząd miasta lub marszałkowski) możecie spodziewać się ulg dla dzieci, studentów i seniorów – nawet 50% zniżki! Promocji wypatrujcie też w okolicach rocznic ważnych dla sztuki aktorskiej wydarzeń. Jednym z przykładów jest akcja przygotowana na Międzynarodowy Dzień Teatru Publicznego „bilet za 300 groszy”.

Najlepszy warszawski teatr, czyli niekomercyjne sceny w stolicy. Eko Taxi podpowiada, na co warto pójść

Większość najważniejszych teatrów warszawskich znajduje się w centrum – o sam dojazd nie będzie więc trudno, ale… Sceny publicznie nie udostępniają swoim widzom własnych miejsc parkingowych. Żeby być pewnym, że nie spędzicie godziny na szukaniu skrawka przestrzeni, na której będziecie mogli bezpiecznie zostawić samochód, lepiej zamówić Eko Taxi. To wygodne rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku powrotu. Gdzie zatem warto się wybrać? Poniżej przedstawiamy nasze propozycje.

Studio

Studio to instytucja, która w trakcie swojego istnienia wielokrotnie zmieniała profil działalności – od sceny impresaryjnej, czyli grającej głównie komedie i farsy, po ośrodek działań eksperymentalnych. Sceną kierowały takie osobistości jak Józef Szajna, Jerzy Grzegorzewski czy Grzegorz Bral. Obecnie dyrektorką artystyczną jest Natalia Korczakowska. Do Studia warto pójść, jeżeli macie ochotę na ambitny repertuar, nie boicie się interakcji z aktorami czy odważnych tematów. Na scenie występują takie gwiazdy jak Ewa Błaszczyk, Monika Obara, Dominika Ostałowska czy Stanisław Brudny. Dużą popularnością cieszą się sztuki „Berlin Alexanderplatz”, „Rachatłukum” i „Dziewczynki”.

Żydowski

Jedna z najciekawszych scen w kraju. Jest to instytucja z przedwojenną tradycją, aktualnie jedna z dwóch istniejących w Europie, która nadal wystawia sztuki w języku jidysz! Obecną naczelną jest gwiazda sztuki estradowej Gołda Tencer. Tymczasowa siedziba mieści się w Klubie Dowództwa Garnizonu przy al. Niepodległości.
Do Żydowskiego warto się wybrać przede wszystkim na spektakl w jidysz. To będzie niezapomniana rozrywka! Możesz wybierać z całej gamy gatunków: wodewile, komedie i poruszające dramaty. Tłumaczenia na polski wyświetlane są na bieżąco na ekranie zamontowanym nad sceną.

Eko Taxi podpowiada, do jakiego teatru prywatnego w Warszawie warto się wybrać

Warszawa ma największe skupisko prywatnych teatrów w kraju. W ich bogatej ofercie na pewno znajdziecie coś dla siebie. Prywatne sceny w stolicy wystawiają różnorodne sztuki, trzeba po prostu znaleźć swój ulubiony gatunek. Podpowiadamy, gdzie czeka was ciekawy repertuar. Gdy już się zdecydujecie, wystarczy zadzwonić po taxi i wygodnie dostać się na miejsce!

Polonia i Och-teatr

Są to dwie odrębne instytucje prowadzone przez fundację Krystyny Jandy. Znana aktorka jest jednocześnie ich dyrektorką naczelną, a rolę tę pełni razem z córką Marią Seweryn. Obie instytucje mają swoje siedziby w dawnych salach kinowych. Od nich właśnie biorą swe nazwy: pierwszy od Polonii na Marszałkowskiej (pierwsze powojenne kino w stolicy), drugi od byłej Ochoty na Grójeckiej. Polonia wystawia bardziej ambitny repertuar, np. adaptując dramat jakiegoś znanego pisarza w przyjemnej, rozrywkowej konwencji. Och-teatr nastawiony jest za to na dobrą rozrywkę – jeżeli szukacie musicali ze znanymi przebojami lub chcecie się pośmiać, będzie to strzał w dziesiątkę. Na estradzie głównie gościnni aktorzy innych warszawskich instytucji, ale też sporo gwiazd, w tym z showbiznesu: Szymon Majewski, Czesław Mozil, Marcin Dorociński i oczywiście sama Krystyna Janda.

6. piętro

A może spektakl w monumentalnej i czarującej przestrzeni Pałacu Kultury i Nauki? Na szóstym piętrze najwyższego wieżowca w mieście zlokalizowana jest prywatna siedziba artystycznego tandemu Michał Żebrowski i Eugeniusz Korin. Artyści stawiają przede wszystkim na unikatowy wybór repertuaru. W 6. Piętrze chętniej adaptuje się filmy lub seriale telewizyjne niż klasyczne dramaty! Na scenę zostało przeniesione tu m.in. „Ucho Prezesa”, „Miłość w Saybrook” Woody’ego Allena czy nawet „Szkło kontaktowe” – program publicystyczny nadawany codziennie w telewizji TVN24.

Teatr muzyczny i opera w Warszawie, czyli wszystko w jednym: śpiew, orkiestra, taniec i gra aktorska. Propozycje Eko Taxi

Nie ma lepszego pomysłu na udaną randkę niż doskonały seans w kinie, a potem kurs taksówką na romantyczną kolację w zacisznej restauracji. Jeśli jednak chcecie pokazać klasę, zabierzcie swoją połówkę do opery lub teatru muzycznego w Warszawie. Fenomenalna muzyka i oprawa świetlna sprawią, że wyjdziecie z sali naładowani pozytywną energią.

Roma

Jedna z najbardziej docenianych scen muzycznych w Europie. Ceny biletów nie należą do najniższych, ale wypad do Romy jest tego warty. W repertuarze żywiołowe rewie, sentymentalne wodewile i najlepsze broadwayowskie produkcje wystawiane na polskich deskach z całym przepychem. Do hitów sezonu należą „Piloci” oraz skierowana nie tylko do dzieci „Alicja w Krainie Czarów”.

Teatr Wielki Opera Narodowa

Opera jest dobrym wyborem dla dojrzalszych widzów lub koneserów muzyki – jeśli nie jesteście pewni upodobań drugiej połówki lub nastawiacie się na odrobinę rozrywki, lepiej wybrać się do Romy lub Capitolu. Na placu Teatralnym dominuje bowiem raczej podniosła atmosfera, w przerwach pomiędzy aktami, czyli na antraktach, dobrze jest wykazać się znajomością muzyki klasycznej przy lampce wina. Czulibyście się w takim otoczeniu zdenerwowani? W takim razie proponujemy przedstawienie taneczne. Przepiękny budynek Opery Narodowej jest również siedzibą Polskiego Baletu Narodowego – największej formacji tanecznej w kraju. Dobre wrażenia gwarantowane. Bilety nie są najtańsze, rezerwację należy zrobić z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Nienaganny strój wieczorowy (pełen garnitur, suknia) jest absolutnym obowiązkiem. Prosto pod drzwi gmachu dowiezie was Eko Taxi.

Może Cię zainteresować również