Trakt Królewski – reprezentacyjny szlak w Warszawie: część I

Trakt Królewski – reprezentacyjny szlak w Warszawie: część I

Warszawa to miasto łączące historię i nowoczesność. Szklane biurowce sąsiadują tu z pomnikami przeszłości. Jeśli interesuje cię polska tradycja i stara Warszawa – musisz odkryć najbardziej reprezentacyjną część miasta – Trakt Królewski. Ciąg ulic łączący Zamek Królewski i Pałac w Wilanowie kryje masę zabytków i pięknych zakątków. Jest to obowiązkowa trasa dla odwiedzających stolicę i jej mieszkańców. Efekt uboczny zwiedzania? Zakochanie się w pięknej, majestatycznej Warszawie. W razie trudności z lokalizacją lub dostaniem się do którejś z atrakcji Traktu – polecamy tanie usługi naszej korporacji taksówkowej. Mamy jedne z najniższych cen w stolicy.

Od Zamku Królewskiego do Muzeum Narodowego

Zamek Królewski, odbudowany po II Wojnie Światowej, był siedzibą polskich królów od XVI wieku. W muzeum tu usytuowanym zobaczysz insygnia królewskie i dzieła sztuki najwyższej europejskiej klasy. Na Placu Zamkowym stoi jeden z głównych symboli Warszawy – Kolumna króla Zygmunta III Wazy. Aby iść dalej Traktem Królewskim, podążać musisz Krakowskim Przedmieściem na południe. Po drodze znajdziesz szereg niezwykłych turystycznych i nie tylko atrakcji.

Pałac Krasińskich z ogrodem to miejsce, gdzie podziwiać będziesz w pełniej krasie tę wzniesioną w XVII wieku rezydencję arystokracji. W ogrodzie jest pięknie, są tu też udogodnienia dla spacerowiczów – ławki, fontanny, no i stoliki do gry w szachy.

Największą i najdostojniejszą budowlą przy Krakowskim Przedmieściu jest strzeżony przez cztery kamienne lwy Pałac Prezydencki. Jako siedziba Prezydenta Rzeczpospolitej niewątpliwie stanowi ważne miejsce reprezentacyjne Warszawy.

Idąc dalej na południe, dotrzesz do Ogrodu Saskiego i placu Piłsudskiego z Grobem Nieznanego  Żołnierza. Ogród Saski to historycznie pierwszy publiczny ogród miejski w Polsce. Znajdują się tu barokowe rzeźby, XIX-wieczny zegar słoneczny oraz fontanna, postawiona w związku z budową pierwszej sieci wodociągowej w Warszawie.

W dalszej części Krakowskiego Przedmieścia zobaczysz Pałac Kazimierzowski znajdujący się na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego. Usytuowany na skraju skarpy wiślanej został zbudowany z przeznaczeniem na królewską willę na przedmieściu. Stanisław August Poniatowski przeznaczył budynek na uczelnię dla arystokratów, o nazwie Szkoła Rycerska. 

Kolejna ulica Traktu Królewskiego to Nowy Świat. Znajdziesz się tu pomnik Mikołaja Kopernika, a w niedalekiej okolicy masz możliwość obejrzenia zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina oraz Muzeum Etnograficznego.

W lewo od Ronda de Gaulle’a, tego ze słynną palmą, usytuowane jest Muzeum Narodowe – jedno z najważniejszych muzeów w Polsce. Zobaczysz tu zbiory sztuki starożytnej, malarstwa polskiego od XIII wieku, malarstwa obcego oraz kolekcję numizmatyczną i rzemiosła artystycznego.

Podążając na południe Nowym Światem, do Placu Trzech Krzyży, wejdziesz na kolejny etap Traktu Królewskiego, zaczynający się wzdłuż Alei Ujazdowskich. Oczywiście całkiem możliwe jest, że dotychczasowe zwiedzanie na tyle cię pochłonęło, że dalszą część trasy chcesz zrobić kolejnego dnia. W takim razie fajną opcją będzie zamówienie taniej taksówki z Eko Taxi Warszawa – dzwoniąc do centrali lub przez aplikację mobilną – i przejazd w miejsce, gdzie chcesz wypocząć.

Może Cię zainteresować również