Trakt Królewski – reprezentacyjny szlak w Warszawie: część II

Trakt Królewski – reprezentacyjny szlak w Warszawie: część II

Jeśli choć trochę znasz Warszawę, wiesz, że przepiękny Trakt Królewski nie kończy się na Placu Trzech Krzyży. Idąc dalej na południe w kierunku Wilanowa alejami Ujazdowskimi, w dalszym ciągu możesz podziwiać przepiękne miejsca, których zwiedzanie jest nie tylko dużym przeżyciem. Wymaga też czasu, energii i bardzo często trzeba dojechać do konkretnej atrakcji turystycznej, aby wszystkie siły zachować na wycieczkę. Polecamy tanie taksówki Eko Taxi Warszawa, by bez trudu i niedrogo przyjechać na właściwe miejsce.

Park Ujazdowski

Park Ujazdowski, położony przy alejach Ujazdowskich, został zaprojektowany jako park miejski pod koniec XIX wieku. Ma 5,7 ha i kryje atrakcje takie, jak staw z kaczkami, pomniki przyrody, rzeźby, aleję kasztanową, zadbane alejki, a nawet zabytkową wagę osobową. Park jest czysty, bezpieczny, na noc jest zamykany. Szczególnie warto się tu wybrać z dziećmi. Znajduje się tu bowiem jeden z największych i najfajniejszych placów zabaw w Polsce. Pociechy będą wniebowzięte. Park jest położony bardzo blisko Łazienek Królewskich. Ze względu na jego zabytkowy charakter, nie można tu spacerować z psami, jeździć na rowerach i rolkach. Oferuje jednak przepiękną scenerię do długich spacerów.

Zamek Ujazdowski

Zamek Ujazdowski znajduje się w sąsiedztwie Łazienek Królewskich, przy ulicy Jazdów. 

Wznoszenie Zamku Ujazdowskiego rozpoczął w XVII wieku Zygmunt III Waza, obiekt stał się letnią rezydencją króla. Obecnie wśród miłośników sztuki słynie z tego, że jest siedzibą Muzeum Sztuki Współczesnej, jednej z najlepszych tego typu instytucji w Polsce. Ciekawe wystawy przyciągają artystów i koneserów z całego kraju i nie tylko. Wydarzenia, spotkania, rozmowy, wykłady, kino i księgarnia, a także atrakcje dla dzieci – warto zainteresować się ofertą kulturalną muzeum.

Łazienki Królewskie

Ten wspaniały kompleks pałacowo-ogrodowy jest wizytówką i sercem stolicy. Słynny pomnik Chopina, Pałac na Wodzie, Belweder, amfiteatr, ogród chiński, czy Stara Pomarańczarnia – to tylko kilka sztandarowych symboli Łazienek Królewskich. Pałac na Wodzie, zwany inaczej Pałacem na Wyspie lub Pałacem Łazienkowym to piękny klasycystyczny obiekt, letnia siedziba ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Mieści się tu muzeum, w którym zobaczyć można kolekcję dzieł sztuki należących do monarchy. W Pałacu na Wyspie król organizował słynne obiady czwartkowe, spotkania z uczonymi i poetami, gdzie dyskutowano o bieżących wydarzeniach. W Parku Łazienkowskim warto zobaczyć teatr dworski, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Pałac Myślewicki oraz szereg ogrodów utrzymanych w różnych stylach – Ogród Królewski (XVIII w.), Ogród Romantyczny (XIX w.), Ogród Modernistyczny (XX w.) i wspomniany wcześniej Ogród Chiński, gdzie latem organizowany jest festiwal lampionów. Jest tu naprawdę pięknie, od wiosny do późnej jesieni tutejsze ogrody są pełne kwiatów. Atrakcją parku są wiewiórki, pawie, kaczki i łabędzie, a także szereg pięknych, zabytkowych, wolnostojących rzeźb. W zimie warto wybrać się na przechadzkę Aleją Chińską, wzdłuż której ustawione są kilkumetrowe, podświetlone postacie w strojach z epoki.
Każda z wymienionych w niniejszym artykule atrakcji położonych na warszawskim Trakcie Królewskim wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, aby móc się z nimi w pełni zapoznać i miło, bezstresowo spędzić czas. Warto dojechać lub wrócić z Ujazdowa taksówką Eko Taxi Warszawa. Energię zachowajmy na spacery, zwiedzanie i radość z pięknych zakątków stolicy.

Może Cię zainteresować również