Eko Taxi zaprasza do Teatru Polskiego w Warszawie

Teatr Polski w Warszawie to jedna z najstarszych scen w kraju. Jego historia sięga czasów przedwojennych, kiedy to został założony przez polskiego reżysera i dramaturga Arnolda Szyfmana. Obecnie jest to instytucja publiczna, której dyrektorem jest artysta Andrzej Seweryn. Przedstawienia na deskach tego teatru cieszą się uznaniem wśród krytyków i zdobywają liczne nagrody na festiwalach. W poniższym artykule prezentujemy krótką historię Polskiego oraz rekomendujemy kilka spektakli z aktualnego repertuaru. Na każdy z nich szybko i wygodnie dojedziecie z Eko Taxi.

Spis treści:
Krótki rys historyczny instytucji
Polecane przedstawienia
Informacje dodatkowe

Teatr Polski w Warszawie, czyli Eko Taxi opowiada o 106 latach historii artystycznego rzemiosła

Obecnie w Warszawie działa kilkadziesiąt teatrów i jednym z nich jest Teatr Polski. Nie zawsze jednak w stolicy znajdowało się aż tyle instytucji kulturalnych. Gdy w 1909 r. Arnold Szyfman postanowił założyć komercyjną organizację, która wystawiałaby najlepszej klasy spektakle, niewiele osób wierzyło, że takie przedsięwzięcie może się udać. Miasto było biedne i zacofane gospodarczo. Pomimo złej sytuacji ekonomicznej założycielom teatru udało się pozyskać pieniądze na wybudowanie gmachu. Pierwszy spektakl został wyreżyserowany przez Szyfmana w 1913 r.

Szyfman, wielki wizjoner i doktor filozofii, był dyrektorem placówki przez ponad trzy dekady. Objął kierownictwo w młodym wieku. Zarzucano mu brak doświadczenia. Jak się okazało menadżerski dryg i intuicja były ważniejsze: teatr nie tylko wystawiał ambitne spektakle, ale też zarabiał na siebie. Inscenizowano najwybitniejsze dramaty klasyczne, na deskach Teatru Polskiego występowały takie osobistości jak Nina Andrycz czy Jan Kreczmar. Tam też pierwsze kroki reżyserskie stawiał Leon Schiller nazywany dziś „jednym z ojców polskiego teatru”.

Czasy PRL-u

W 1949 r. władze komunistyczne upaństwowiły teatr a Szyfman stracił stanowisko. Od tego momentu zaczęła się nowa epoka w dziejach Polskiego. Początkowo przyniosła ona chaos i obniżenie poziomu artystycznego. Polityczne nadania i ambicjonalne spory nowych dyrektorów nie służyły instytucji. Rozpadł się doskonały zespół aktorski, na nowe premiery spadła fala niepochlebnej krytyki, a „postępowa myśl społeczna” w inscenizowanych dramatach nie cieszyła się uznaniem wśród widzów – sale świeciły pustkami.

Po okresie stagnacji, która związana była z kierownictwem Bronisława Dąbrowskiego, nastąpił czas gomułkowskiej odwilży – również dla Teatru Polskiego w Warszawie. Do repertuaru wróciły sztuki polskich pisarzy romantycznych, wystawiano też autorów zagranicznych. Reżyserowali Adam Hanuszkiewicz, Edmund Wierciński, Zygmunt Hübner, Krystyna Skuszanka, a wspaniałe scenografie przygotowywali Otto Axer i Krystyna Zachwatowicz. Są to nazwiska doskonale znane nie tylko teatrologom, lecz również szerszej publiczności. Wiele z polskich instytucji kulturalnych nosi ich imiona.

Lata 80. XX wieku to czas kierownictwa Kazimierza Dejmka. Warto przypomnieć, że wyreżyserował on historyczną inscenizację „Dziadów” w Teatrze Narodowym, która zapoczątkowała strajki studenckie w marcu 1968 r. Tak więc nominacja cenionego artysty, który wówczas nie był już związany z żadną z politycznych stron, dawała olbrzymie nadzieje. Wystawiano sztuki cenzurowanych wcześniej autorów: Marka Hłaski, Sławomira Mrożka, Ireneusza Iredyńskiego. Na scenie występowali m.in. Barbara Rachwalska, Jan Englert, Tadeusz Łomnicki.

Czasy współczesne. Instytucja po 1989 r.

Transformacja ustrojowa przyniosła zmianę na stanowisku dyrektora teatru. Zostali nim kolejno Andrzej Łapicki (wybitny aktor znany chociażby z filmów Tadeusza Konwickiego) oraz Jarosław Kilian. Zreorganizowano program, skupiając się na lekkim repertuarze: komediach i satyrach np. Moliera, Zapolskiej czy Fredry; wystawiano też dużo z Szekspira. Nieprzerwanie od tego czasu Polski rozwija swoją współpracę z artystami ze Wschodu. Obecnie dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Andrzej Seweryn – aktor teatralny i filmowy.

Eko Taxi poleca najlepsze realizacje Teatru Polskiego w Warszawie. Na co warto wybrać się ze znajomymi lub w gronie rodzinnym?

Na spektakl w Teatrze Polskim w Warszawie pojedźcie ze znajomymi – będzie to świetna okazja, by wspólnie spędzić czas, dobrze się bawiąc. Po przedstawieniu będziecie mogli uświetnić spotkanie lampką wina w jednej z pobliskich restauracji.
Ze względu na szeroką działalność edukacyjną instytucji, warto odwiedzić teatr także z dziećmi. Rodzinna niedziela z gwiazdami sztuki aktorskiej? Świetny pomysł, by zainteresować najmłodszych kulturą. Wybierzecie jedną z pozycji z programu oznaczoną emblematem cyklu Teatr Polski Dzieciom. W repertuarze adaptacje bajek, książek przygodowych i autorskie spektakle.

„Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa w reżyserii Iwana Wyrypajewa

Adaptacja dramatu Czechowa przez cenionego reżysera teatralnego i filmowego (nakręcił m.in. „Euforię” i „Tlen”), który pochodzi z Rosji. Sztuka nie jest uwspółcześniona – akcja rozgrywa się na rosyjskiej prowincji końca XIX w. Opowieść o zmianach społecznych i wyborach moralnych. Pojawia się też wątek miłosny.

„Król” Szczepana Twardocha w realizacji tandemu Monika Strzępka – Paweł Demirski

Dłuższy spektakl (3,5 godz.) z jedną przerwą. Adaptacja prozy Szczepana Twardocha, autora powieści o zabarwieniu kryminalnym i wojennym. Reżyseruje Monika Strzępka znana z ciętego języka, doskonałego humoru i trzymających w napięciu realizacji. Na „Królu” na pewno nie będziecie się nudzić.

„Miny polskie” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego

Na scenariusz dramatyczny „Min polskich” składa się aż dziewięć rozmaitych tekstów m.in. „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego czy opracowania i rozprawy historyczne (np. „Opis obyczajów za panowania Augusta III” Jędrzeja Kitowicza.) W przedstawieniu reżyser próbuje ukazać cechy charakterystyczne Polaków, zastanawia się nad związkami narodowej kultury z sarmatyzmem czy romantyzmem. Przedstawienie kostiumowe.

Teatr Polski na kulturalnej mapie Warszawy. Dlaczego warto wybrać się z Eko Taxi na ul. Karasia 2?

Teatr Polski w Warszawie to instytucja o długiej i bogatej historii. Do dziś cieszy się on sympatią wśród mieszkańców stolicy. Siedziba główna od początku istnienia placówki mieści się w modernistycznym gmachu przy ul. Karasia 2, który przetrwał czasy wojny. Ponadto na tyłach budynku, od ul. Sewerynów, w 2009 r. otwarto nowy obiekt –Scenę Kameralną TP. Kierowcy Eko Taxi dowiozą was pod samo wejście! Ceny za kilometr zaczynają się od 1,60 zł, przejazdy można zamawiać telefonicznie lub przez aplikację mobilną.

Do zespołu artystycznego Teatru Polskiego należą aktorzy znani zarówno starszemu, jak i młodszemu pokoleniu: Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Malajkat, Daniel Olbrychski, Maciej Stuhr, Zbigniew Zamachowski. Poza doborowym repertuarem, na który składają się uznane komedie i farsy klasyków oraz dramaty pisarzy polskich, rosyjskich i angielskich, instytucja ma rozbudowany program edukacyjny. W obiekcie odbywają się stałe cykle: Salony poezji, Listy w Polskim, czy Goście Teatru Polskiego. Jest on również współorganizatorem kilku festiwali oraz spotkań dyskusyjnych, także z artystami. Wszystko to sprawia, że wizyta w Teatrze Polskim na pewno będzie udana!

Może Cię zainteresować również

  • Taxi w Warszawie ZachodniejTaxi w Warszawie Zachodniej
    Taxi w Warszawie Zachodniej jest wygodnym środkiem transportu zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Do innych rejonów stolicy dojeżdżają stamtąd osoby rezydujące na co dzień w tej części miasta, jak i podróżni docierający do tutejszego dworca. Jeśli chcesz odbyć przejazd na najlepszych warunkach, zwróć uwagę na to, jakiego przewoźnika wybierasz. Zachęcamy do wybrania w tym przypadku Eko Taxi....
  • Taxi na telefon w WarszawieTaxi na telefon w Warszawie
    Taxi na telefon w Warszawie przyda się zawsze wtedy, gdy potrzebujesz transportu po stolicy. Jeśli chcesz się gdzieś pilnie dostać, będzie to odpowiednie rozwiązanie. Sprawdza się jednak również przy planowanych z góry przejazdach, jeśli nie możesz skorzystać z własnego samochodu lub wolisz uniknąć podróżowania komunikacją miejską. Osoby zainteresowane takimi usługami zapraszamy do zapoznania się z atrakcyjną ofertą naszej firmy - Eko Taxi....
  • Tanie taksówki w WarszawieTanie taksówki w Warszawie
    Tanie taksówki w Warszawie to wygodny i opłacalny środek transportu. Pojedziesz nim w dużo bardziej komfortowych warunkach niż komunikacją miejską, a często jest to świetna alternatywa nawet dla skorzystania z własnego samochodu. W tym celu należy jednak wybrać właściwą ofertę z korzystnymi warunkami. Osoby zainteresowane takimi usługami zachęcamy do wybrania oferty Eko Taxi....
  • Taksówka w WarszawieTaksówka w Warszawie
    Taksówka w Warszawie to częsty wybór mieszkańców stolicy, a także osób, które przybywają tu w celach służbowych czy turystycznych. Wynika to w dużej mierze ze specyfiki tego dużego miasta, a co za tym idzie, z obowiązujących tu możliwości transportowych. Taxi to rozwiązanie wygodne i szybkie, ale warto zwrócić uwagę na to, jaką ofertę wybierasz. Jeśli szukasz tej najlepszej, koniecznie sprawdź, co mamy do zaproponowania w naszej firmie - Eko Taxi....
  • Poszukujemy kierowców do pracy w Warszawie
    Uwaga! Zatrudnimy kierowców do pracy w Warszawie. ...