Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – najlepsze muzeum w Polsce

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to bez wątpienia jedno z najlepszych muzeów w stolicy. Jest to jedna z najnowocześniejszych, a jednocześnie najatrakcyjniejszych instytucji, której misją jest upowszechnianie wiedzy. Nauka odbywa się tam poprzez doświadczenia i eksperymenty. Jeżeli wybieracie się w najbliższym czasie do stolicy, koniecznie przeznaczcie kilka godzin na wizytę w CNK.

Spis treści:
Co można zobaczyć w muzeum?
Praktyczne informacje dla zwiedzających

Nowoczesna placówka edukacyjna na miarę XXI w., czyli dlaczego klienci Eko Taxi są zachwyceni Centrum Nauki Kopernik w Warszawie?

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to jedna z najpopularniejszych placówek edukacyjnych w całym kraju. Jest to też częsty cel podróży wielu klientów Eko Taxi, którzy przyjeżdżają do stolicy specjalnie na wizytę w CNK. Instytucja powstała w 2010 r., od razu stając się sensacją. Tutejsze eksponaty to nie dzieła sztuki, lecz zdobycze najnowszej techniki. Ceny niektórych z nich dorównują kosztom zakupu XIX-wiecznych obrazów czy rzeźb.

Misją placówki jest upowszechnianie wiedzy o otaczającym nas świecie i o nowoczesnych technologiach poprzez zabawę i doświadczenie. Wszystkie maszyny są dostępne dla zwiedzających – można ich dotykać, uruchamiać je i wyłączać. Do dużych, przestrzennych instalacji – takich jak np. klatka Faradaya – można nawet wejść. Mechanizm działania każdego urządzenia jest starannie opisany. Gdybyście jednak mieli dodatkowe pytania, możecie zadać je animatorom, którzy chętnie wyjaśnią laikom skomplikowane prawa fizyki. Wszystko to sprawia, że w placówce można dowiedzieć się o wiele więcej na temat mechaniki czy elektryki niż z niejednej lekcji w szkole. Nie mówiąc już o potężnej dawce pozytywnych emocji, które towarzyszą zwiedzaniu. Muzeum podzielone jest na kilka tematycznych działów. Największym z nich jest Strefa Eksperymentowania – to tam znajduje się najwięcej urządzeń. Nieco mniejsza, lecz nie mniej popularna jest Majsternia – otwarta przestrzeń ze stołami warsztatowymi, prostymi przyrządami i materiałami, z których każdy może zbudować swój własny wynalazek. Na dzieci do lat pięciu wraz z ich opiekunami czeka natomiast wystawa „Bzzz!”. Jest to sala z torem mechanicznych przeszkód, w środku którego maluchy dowiadują się, jak funkcjonuje świat przyrody. Poza tym działają tu też dwa teatry, galeria z ekspozycją czasową oraz Planetarium.

Energetyczne spektakle

W cenie zwykłej wejściówki zwiedzający mają szansę zobaczyć niecodzienne przedstawienia, w których aktorami są prąd, światło i roboty, reżyserami zaś prawa fizyki i sztuczna inteligencja. Mowa tutaj o Teatrze Wysokich Napięć i Teatrze Robotycznym. W pierwszym z nich widzowie są świadkami symulowanych wyładowań atmosferycznych – takich, jakie w naturze występują podczas burzy. W Koperniku jednak doświadczenia te są o wiele bardziej intensywne – wyłaniające się z mroku błyskawice przelatują dosłownie przed naszymi nosami! Ponadto w określonych godzinach w ciągu dnia organizowane są tam tematyczne pokazy, które prowadzą wykwalifikowani animatorzy.
Spektakle Teatru Robotycznego nieco bardziej przypominają klasyczne przedstawienia. Scenariusze oparte są na znanych baśniach, ludowych historiach i opowiadaniach Stanisława Lema. Mają fabułę, oprawę muzyczną i świetlną. Zamiast ludzi w postacie wcielają się jednak roboty – zaawansowane technologicznie humanoidy, które poruszają się przy pomocy sprężonego powietrza. Potrafią mówić i gestykulować, mimika symulowana jest za pomocą wyświetlaczy LED. Mówi się, że sztuczna inteligencja już niedługo zastąpi człowieka w większości codziennych czynności. Chcecie przekonać się, czy może być tak naprawdę? Wybierzcie się na przedstawienie Teatru Robotycznego. Spektakle odbywają się tu co pół godziny.

Planetarium

Ulokowane na tyłach kompleksu w osobnym budynku Planetarium jest rodzajem kosmicznego kina. Wyświetlane są tam projekcje o charakterze popularnonaukowym związane przede wszystkim z zagadnieniami wszechświata, fizyki kwantowej czy kosmicznych technologii. Filmy są fabularyzowane – chociaż przekazują olbrzymią dawkę informacji, robią to w przystępny, ciekawy sposób. Scenariusze często opierają się na historiach znanych astronomów lub fikcyjnych postaci, chociaż głównymi bohaterami mogą stać się też cząstki materii czy kwanty światła! Dzięki takim zabiegom filmy potrafią przykuć i utrzymać uwagę nawet najmłodszych widzów. Wiele z produkcji ma międzynarodową sławę, część z nich otrzymała nagrody na znanych festiwalach. Obecnie największą popularnością cieszą się następujące realizacje: „Szybciej niż światło”, „Chaos i harmonia. Matematyczna Symfonia” oraz wydarzenia z cyklu „Muzykoterapia”.

Zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie razem z Eko Taxi. Podstawowe informacje

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to nowoczesna placówka muzealna, która od początku swojego istnienia przyciąga tłumy warszawiaków i turystów – w tym również klientów Eko Taxi. Niektórzy z nich przyjeżdżają do stolicy specjalnie w celu odwiedzenia CNK. Ponieważ liczba biletów każdego dnia jest limitowana, wizytę najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem. Poniżej garść informacji, które mogą wam się przydać.

Dojazd i bilety

Siedziba CNK mieści się na warszawskim Powiślu przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, nieopodal mostu Świętokrzyskiego. Wejście główne znajduje się od ul. Leszczyńskiej, przy której zlokalizowany jest również płatny parking. Ponieważ ceny postoju za godzinę nie należą do najtańszych, na miejsce najlepiej dojechać z Eko Taxi – stawka za kilometr zaczyna się od 1,60 zł!
Bilety można kupić w kasach placówki lub online na stronie internetowej CNK. Druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza – gwarantuje wstęp w wybranym przez zwiedzających terminie. Kasy na miejscu sprzedają bowiem tylko te bilety, które nie zostały wcześniej wykupione przez stronę www. Koszt indywidualnej, jednorazowej wizyty dla osoby dorosłej to 31 zł (33 zł w weekendy i święta) oraz odpowiednio 21–22 zł dla młodzieży, studentów i emerytów. Dzieci do 2. roku życia wchodzą za darmo. Seanse w planetarium są dodatkowo płatne. Za przyjemność oglądania edukacyjnych filmów o kosmosie i astronomii zapłacicie 16–30 zł w zależności od typu projekcji i rodzaju ulgi.
CNK honoruje Kartę Dużej Rodziny oraz Kartę Warszawiaka. Ich posiadacze mogą nabyć bilety ze zniżką 15 zł. Warto również wspomnieć, że instytucja oferuje całkowicie darmowe wejściówki dla osób, które są w trudnej sytuacji ekonomicznej. Na każdy miesiąc przewidziana jest określona pula bezpłatnych karnetów. Można je zarezerwować za pośrednictwem strony internetowej.

Czas zwiedzania i jedzenie

Jeśli chcecie odwiedzić Centrum, przygotujcie się na kilkugodzinną wizytę. Organizatorzy podają, że potrzeba ok. 5 godzin, żeby spokojnie obejrzeć każdy eksponat. Zwiedzający zazwyczaj spędzają tam jednak 2–3 godziny, nie uwzględniając czasu przeznaczonego na wypoczynek w przymuzealnej restauracji.

Na terenie kompleksu nie można spożywać posiłków ani pić napojów poza specjalnymi strefami. Ponieważ indywidualny bilet uprawnia tylko do jednokrotnego przejścia przez bramkę, zaplanujcie sobie dzień tak, by do CKN pójść już po obiedzie lub sytym śniadaniu. W razie, gdybyście jednak zgłodnieli w trakcie eksperymentowania, możecie zatrzymać w kawiarni Blue Sky Cafe, skąd rozpościera się wspaniały widok na Wisłę i Stadion Narodowy. Serwowane są tam zestawy lunchowe w cenie 9 zł za kanapkę i napój. Przy stolikach można również spożyć własny prowiant. Przed kasami ulokowane jest natomiast bistro Wiem, które oferuje gamę sycących posiłków w naprawdę niewygórowanych cenach.

Godziny zwiedzania

Godziny otwarcia CNK różnią się w zależności od pory roku. W okresie jesienno-zimowym, od września do marca, Centrum zwiedzać można od pon. do pt. w godzinach 9.00-18.00, a w weekendy od 10.00 do 18.00. Od kwietnia do czerwca czas otwarcia placówki w tygodniu wydłuża się o godzinę – wystawy można wówczas oglądać od 8.00 do 18.00. W okresie wakacyjnym, od 20 czerwca do 1 września, kompleks czynny jest przez cały tydzień od 9.00 do 19.00. Nieco inne są godziny otwarcia Planetarium – dokładne informacje warto sprawdzić na stronie internetowej. Godziny różnią się bowiem w zależności od dnia tygodnia i od pory roku, a w okresie od 2 do 29 września Planetarium będzie nieczynne ze względu na przerwę techniczną. Również przed zaplanowaniem wizyty w poniedziałek lub w święta sprawdźcie najpierw na stronie internetowej, czy CNK będzie na pewno otwarte – w jeden poniedziałek w miesiącu z powodów technicznych placówka jest zamknięta.

Może Cię zainteresować również