Najciekawsze muzea w Warszawie. Propozycje dla każdego!

Warszawa to mekka wielbicieli sztuki. W stolicy znajduje się kilkadziesiąt muzeów i galerii sztuki, które w sumie zawierają kilka milionów eksponatów! Od znaczących państwowych instytucji po niewielkie prywatne przedsiębiorstwa – z Eko Taxi możecie zwiedzić każde z nich. Interesuje was sztuka współczesna? A może szczególnym uznaniem darzycie zabytki kultury prehistorycznej? Jeżeli jednak przyglądanie się nieruchomym eksponatom uznajecie za wyjątkowo nudną aktywność, koniecznie przeczytajcie ten artykuł do końca. Polecamy w nim też kilka interaktywnych galerii, gdzie zwiedzanie zamienia się w dobrą zabawę, która angażuje wszystkie zmysły.

Spis treści:
Do obowiązkowego zwiedzenia w Warszawie
Mniej znane galerie, w których można się świetnie bawić

Z Eko Taxi do warszawskich muzeów. Które z nich należy odwiedzić, jeśli jest się przyjezdnym?

Planujecie weekendowy wypad do Warszawy? Jeżeli przewidzieliście choć chwilę czasu na kontakt z kulturą, możecie wybrać się z Eko Taxi do któregoś ze stołecznych muzeów. Fani malarstwa powinni rozważyć Zachętę – Narodową Galerię Sztuki, oraz Muzea: Narodowe, Ikon lub Sztuki Nowoczesnej. Ci, którzy uwielbiają historię, powinni wybrać się do Mauzolem Walki i Męczeństwa, do dawnego więzienia Pawiak lub do Cytadeli Warszawskiej (ekspozycja dotycząca zbrodni Katyńskich). Żądni wiedzy z zakresu farmacji, gazownictwa, motoryzacji czy krawiectwa też znajdą coś dla siebie. W stolicy jest z czego wybierać. Jeżeli jednak ogranicza was czas lub jesteście w Warszawie po raz pierwszy, zacznijcie od następujących miejsc.

Muzeum Narodowe

To jedno z najstarszych i najbogatszych muzeów w naszych kraju. Jego siedziba znajduje się na Al. Jerozolimskich – w samym centrum Warszawy. Kolekcja zawiera ok. 830 tys. dzieł sztuki, na które składają się m.in. obrazy Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego czy Leona Chwistka. Dużą część zbiorów zajmują też eksponaty zagraniczne – w gmachu głównym podziwiać można rękodzieła Pabla Picassa, Paula Kleego, Wassilya Kandinsky’ego i wiele innych.

W pogodny dzień warto zadzwonić po Eko Taxi i podjechać z nami do Wilanowa. Znajduje się tu filia Muzeum. W pałacu Jana III Sobieskiego mieszczą się zbiory zabytkowych plakatów – jedne z największych na świecie. Późniejsza przechadzka po królewskich ogrodach będzie dodatkową atrakcją.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Jeżeli macie dwie-trzy godziny wolnego czasu i nie byliście jeszcze w Muzeum Powstania Warszawskiego, zdecydowanie powinniście pojechać tam z Eko Taxi. W budynku przy ul. Grzybowskiej zwiedzicie interaktywną wystawę poświęconą tragicznym losom bohaterów z okresu II wojny światowej. Przemierzając poszczególne części ekspozycji, poczujecie się naprawdę jak w okupowanej Warszawie. Obejrzycie pomieszczenia stylizowane na konspiracyjne drukarnie, wejdziecie też do repliki niemieckiego bunkra zdobytego przez powstańców. Co odważniejsi będą mogli przemierzyć krótki odcinek kanału przełazowego, sprawdzając, jak ciężko było poruszać się polskim łączniczkom. Sale z drastycznymi scenami (powstańczy szpital czy pokój prezentujący zbrodnie w Palmirach) zostały specjalnie oznakowane. W cenie biletu można dodatkowo obejrzeć film „Miasto ruin”, wdrapać się na wieżę widokową, skąd rozlega się przepiękna panorama warszawskiej Woli, oraz zobaczyć oryginalny żelbetowy schron hitlerowski Ringstand 58c.

Centrum Nauki Kopernik

To jedna z najbardziej lubianych atrakcji w stolicy, a zarazem instytucja, której daleko do stereotypowego muzeum. Misją placówki jest upowszechnianie wiedzy o otaczającym nas świecie i technologii poprzez zabawę i doświadczenie. Właśnie dlatego w CNK każdego eksponatu można dotknąć, a do większych, przestrzennych instalacji nawet wejść! Wszystkie maszyny są do naszej dyspozycji – możemy je uruchamiać i nimi sterować, dowiadując się zarazem, jak i dlaczego tak właśnie działają. Większość wystaw ma za zadanie wyjaśnić podstawowe prawa fizyki, choć zwiedzający zapewne zetkną się po raz pierwszy także z zupełnie nieznanymi im wcześniej technologiami – np. z systemem Blue Box. Będzie też sporo o sztuce, ale w zupełnie nowym, nietradycyjnym stylu: obejrzycie m.in. teatr robotów, spektakle, w których głównym bohaterem jest prąd elektryczny czy portret Marilyn Monroe zrobiony z pęcherzyków powietrza.

Muzea w Warszawie nie tylko dla znawców sztuki. Gdzie pojechać z Eko Taxi, jeśli macie ochotę się pośmiać i dobrze zabawić?

Ściągnęliście już aplikację mobilną Eko Taxi na swoje telefony? Jeśli jeszcze jej nie macie, koniecznie zróbcie to przed przyjazdem do stolicy. Atrakcji turystycznych i muzeów w Warszawie jest tak dużo, że bez naszej pomocy nie uda wam się zwiedzić najciekawszych punktów na kulturalnej mapie miasta. Szczególnie, jeśli chcielibyście się wybrać do którejś z następujących galerii.

Interaktywne Muzeum Fliperów „Pinball Station”

Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy tęsknią za czasami, gdy zręczność ćwiczyło się na mechanicznych automatach i konsolach z jednokolorowymi wyświetlaczami. W środku Muzeum znajduje się ponad 60 zabytkowych fliperów oraz automatów z grami arcade (np. Mortal Kombat 4, Pac Man, Marvel). Wszystkie maszyny są oryginalne, przeszły gruntowną renowację. W cenie jednego biletu można spróbować swoich sił na każdym urządzeniu – będziecie mieć na to sporo czasu, bo „Pinball Station” jest czynne aż do godz. 22.00! Pojedyncza wejściówka (40 zł dla osoby dorosłej) uprawnia do wielokrotnego wstępu na teren obiektu przez cały dzień. W trakcie zabawy można więc wyskoczyć na obiad lub na spacer. Ci, którzy nie będą chcieli przerywać gry, mogą zaopatrzyć się w przekąski lub kufel zimnego, rzemieślniczego piwa na miejscu.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Galeria poświęcona sztuce satyrycznej mieści się w niewielkim pałacyku przy ul. Koziej 11 na warszawskiej starówce. W środku obejrzeć można ponad 20 tys. rysunków, szkiców i grafik artystów polskich od XVIII w. do czasów współczesnych. Prezentowane są też prace malarzy zagranicznych – William Hogarth i Honoré Daumier to najważniejsi z nich. Muzeum należy do nielicznych, w których panuje ciągły gwar – już od progu da się usłyszeć coraz to nowe salwy gromkiego śmiechu zwiedzających. Bo dobra sztuka może być naprawdę zabawna!

Muzeum Neonów

Misją placówki jest dokumentacja i ochrona reklam świetlnych z czasów PRL-u. Około 100 kultowych neonów, które przez dziesięciolecia rozświetlały ulice Warszawy, można teraz znaleźć w budynku nr 55 Soho Factory na ul. Mińskiej 25. Część z nich zaprojektowana została przez najwybitniejszych artystów polskich – przekonacie się o tym, czytając napisy przy eksponatach. Wszystkie lampy są oryginalne, zostały pieczołowicie odnowione i dziś na powrót czarują pełnią kolorów. Galeria została utworzona z inicjatywny prywatnych osób, nie otrzymuje miejskich dotacji i utrzymuje się wyłącznie z darowizn sympatyków. Ponieważ wszystkie środki z biletów przeznaczane są na renowacje kolejnych neonów, wizytę możecie uznać za wkład we wspieranie rozwoju polskiej kultury. Na miejscu na pewno się nie rozczarujecie – instytucja została wyróżniona prestiżową nagrodą Top Choice znanego przewodnika turystycznego Lonely Planet.

Może Cię zainteresować również