Co robić w Warszawie? Eko Taxi prezentuje miejsca, które warto odwiedzić

Warszawę można albo kochać, albo jej nienawidzić. Jednak nie sposób odmówić jej różnorodności architektonicznej, uroku i niesamowicie ciekawej, choć tragicznej historii, którą można zauważyć w każdym zaułku tego miasta. Jeżeli twierdzisz, że w Warszawie już byłeś i wszystko widziałeś, zaskoczymy Cię – jest jeszcze kilka miejsc, które naprawdę musisz zobaczyć! Poznaj je wszystkie z Eko Taxi!

Spis treści:
Co można robić w Warszawie przez weekend?
Pałac Kultury i Nauki
Łazienki
Trakt Królewski
Stare Miasto
Plac Grzybowski
Bulwary Wiślane
Muzeum Powstania Warszawskiego
Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego
Zamek Ujazdowski
Jakie atrakcje w Warszawie warto zobaczyć z dziećmi?
Centrum Nauki Kopernik
Multimedialny Park Fontann
Miejski Ogród Zoologiczny
U króla Maciusia

Eko Taxi podpowiada, co można robić w Warszawie w weekend zarówno zimą, jak i latem

Co robić w Warszawie w weekend? W ciągu dwóch dni nie da się dotrzeć do wszystkich urokliwych zakątków, jakie skrywa stolica, dlatego pomożemy wam wybrać najciekawsze. Tylko jak do nich dotrzeć? Warszawa jest miastem, w którym każde miejsce parkingowe jest na wagę złota, co szczególnie daje się odczuć latem. Wtedy w stolicy pojawia się najwięcej turystów. Najwygodniejszym sposobem komunikacji są w Warszawie taksówki. Te firmowane przez Eko Taxitanie, komfortowe i zawsze zawiozą was wprost do celu. Możecie je zamówić, dzwoniąc na centralę lub przez aplikację mobilną.

Pałac Kultury i Nauki

Symbolem stolicy bez wątpienia jest Pałac Kultury i Nauki (pl. Defilad 1), nazywany przez wielu Pekinem. 46-kondygnacyjny, socrealistyczny, monumentalny – góruje nad centrum Warszawy. Dlaczego warto go zobaczyć? PKiN jest najwyższym budynkiem w Polsce (a w momencie jego budowy był drugim najwyższym budynkiem w Europie!) – mierzy aż 237 metrów i robi naprawdę imponujące wrażenie; przy jego budowie pracowało 7500 polskich i radzieckich robotników. Na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki, na wysokości 114 metrów, zlokalizowany jest taras, na który wjazd windą zajmuje 19 sekund. PKiN przez znaczną część swojej długiej historii był znienawidzony przez większość mieszkańców Warszawy – do tego stopnia, że zastanawiano się, czy zabudować go wieżowcami, czy też zburzyć. Ostatecznie PKiN jest traktowany jako warty pozostawienia zabytek, jednak kontrowersje wokół niego wcale nie cichną. Co ciekawe, Władysław Broniewski (jeden z najwybitniejszych poetów XX w.) nazwał budynek „koszmarnym snem pijanego cukiernika”, a francuski aktor Gerard Philipe, kiedy w końcu udało mu się zwiedzić pałac w 1955 r., powiedział o nim „Mały, ale gustowny”. Czy gustowny – przekonajcie się sami. Pałac Kultury i Nauki warto odwiedzić i za dnia, kiedy roztaczają się stąd wspaniałe widoki na całą Warszawę, i nocą, kiedy budynek jest wspaniale podświetlony.

Łazienki Królewskie

Park Łazienkowski jest położony niemal w centrum Warszawy. Łazienki stanowiły letnią rezydencję ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Stanisława Augusta, i są nazywane najszczęśliwszym miejscem w Warszawie! Stanisław August dążył do przekształcenia Polski w nowoczesne państwo, a Łazienki stanowią alegorię jego poglądów politycznych – marzył on bowiem o kraju, w którym rządzą sprawiedliwość, dostatek, pokój i prostota życia. I takie właśnie są Łazienki Królewskie – spokojne, piękne, romantyczne. Wspaniała architektura, zmienna przyroda i urokliwe alejki stanowią esencję tego wyjątkowego miejsca. Pałac na Wyspie, Nowa Palmiarnia, pomnik Fryderyka Chopina, Amfiteatr czy Stara Oranżeria – to tylko kilka pięknych miejsc, które warto zobaczyć odwiedzając Łazienki. Spacer po parku umilą wam przechadzające się tam pawie i wiewiórki, których jest tu mnóstwo!

Adres: ul. Agrykola 1 – Muzeum Łazienki Królewskie; bramy zachodnie od Al. Ujazdowskich zlokalizowane są przy Herbaciarni, Belwederze i Pomniku Chopina, natomiast brama północna zlokalizowana jest od ul. Myśliwieckiej, a brama południowa – od ul. Gagarina.

Trakt Królewski

Rozpoczynający się na Placu Zamkowym i wiodący przez Krakowskie Przedmieście, ul. Nowy Świat, al. Ujazdowskie, ul. Belwederską i Sobieskiego historyczny szlak komunikacyjny, uznany w 1994 r. za pomnik historii, wraz z historycznym zespołem miasta oraz Wilanowem. Trakt Królewski tętni życiem, a w weekendy i święta ulice Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat zamykane są dla ruchu, zamieniając się w deptak prowadzący do Starego Miasta. Na tym odcinku zlokalizowane są liczne restauracje, sklepy i galerie sztuki. Na Trakcie Królewskim znajdują się również Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, kościoły, pomniki i Ogród Saski wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza, którego nie sposób nie odwiedzić. Warto zobaczyć również budynek Sejmu i Senatu RP zlokalizowany przy al. Ujazdowskich. W ich południowej części znajdują się Łazienki Królewskie, o których pisaliśmy już wcześniej.

Warto również zwiedzić Plac Trzech Krzyży, będący częścią Traktu Królewskiego. W XVII w. na Placu Trzech Krzyży łączyły się najważniejsze trakty miejskie. Obecnie wznosi się tu XIX-wieczny klasycystyczny kościół, a także pomniki Jana Nepomucena i Wincentego Witosa. W 1965 r. założenie urbanistyczne placu zostało wpisane do rejestru zabytków.

Stare Miasto – Zamek Królewski, Plac Zamkowy, Kolumna Zygmunta

Stare Miasto to najstarsze osiedle miejskie Warszawy. Jego sercem jest rynek zlokalizowany w samym centrum Starówki – latem jego głównym punktem jest pomnik Syrenki, a zimą lodowisko. Wizytówkami Starego Miasta są Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta. Początki zamku sięgają XVI w. Stanowił on rezydencję książąt mazowieckich, a po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy stał się siedzibą króla i władz. W XIX w. Zamek był przebudowywany oraz rozbudowywany, zyskując w efekcie neorenesansowy charakter. II wojna światowa spowodowała ogromne zniszczenia – zamek został wysadzony, a za jego odbudowę zabrano się dopiero w latach 70. ubiegłego stulecia. W Zamku Królewskim znajduje się ciekawe muzeum, które na pewno warto odwiedzić. Centralnym punktem Placu Zamkowego jest najpopularniejsza kolumna w Polsce – wzniesiona w latach 60. XVII w., mierząca 22 metry Kolumna Zygmunta III Wazy, zrekonstruowana po wojennych zniszczeniach pod koniec lat 40. XX w.

Plac Grzybowski

Plac Grzybowski to Warszawa w pigułce – w tym miejscu zobaczycie stare przedwojenne kamienice zestawione z nowoczesnymi szklanymi biurowcami. Łączą się tutaj nie tylko tradycja z nowoczesnością, ale również dwie kultury – chrześcijańska i żydowska. To właśnie w tej okolicy Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego, postanowiła zorganizować Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Plac Grzybowski od połowy XVII w. stanowił centrum targowe. Dopiero pod koniec XIX w. został zbudowany tu klimatyczny skwer. W okresie PRL-u cały ten obszar nazywany był bagnem z uwagi na handlujących tu nielegalnie walutą cinkciarzy. Obecnie Plac Grzybowski to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Warszawie, które oferuje piękny widok na Pałac Kultury i Nauki oraz odnowione kamienice. Plac Grzybowski znajduje się w Śródmieściu, pomiędzy ulicami Twardą, Bagno, Grzybowską i Królewską.

Bulwary Wiślane

Bulwary Wiślane położone na lewym brzegu Wisły są fantastycznym miejscem na spacer czy wycieczkę rowerową. W ostatnich latach zostały one odnowione – znajdziecie tu urokliwe kawiarenki, knajpki i bary, a latem rozrywki dostarczają także mini plaże i rejsy po rzece. Jesienią Wisła jest piękna, jednak to wiosną Bulwary Wiślane rozkwitają, a latem wręcz tętnią życiem – ustawiane są leżaki, organizowane są wystawy okolicznościowe, a nawet zabawy z animatorami dla dzieci. To fantastyczne miejsce do wypoczynku. Tym bardziej, że 22 marca 2018 r. Rada m.st. Warszawy przyjęła uchwałę nr LXIII/1734/2018 w sprawie wprowadzenia odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym na terenie m.st. Warszawy, zgodnie z którą spożywanie alkoholu na całej długości Bulwarów Wiślanych jest legalne.

Muzeum Powstania Warszawskiego

To multimedialne muzeum (ul. Grzybowska 79) zlokalizowane w dawnej elektrowni tramwajowej w sposób zadziwiający opowiada o rozpoczętej w sierpniu 1944 r. walce warszawiaków o wyzwolenie miasta. Przedstawia codzienność Powstania Warszawskiego, edukuje na temat działalności Polskiego Państwa Podziemnego, a także jasno opowiada o celach przyświecających powstańcom. Interaktywna ekspozycja łączy tradycję z nowoczesnością poprzez zestawienie ze sobą innowacyjnych środków przekazu (np. podświetlane makiety czy prezentacje multimedialne – za wzór posłużyły te wykorzystane w Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i Muzeum Terroru w Budapeszcie) z tymi tradycyjnymi (jak wystawy prezentujące maszyny introligatorskie, materiały drukowane, obrazy oraz przedmioty codziennego użytku).

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Ogród znajdujący się na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Dobra 56/66) to jeden z największych i najbardziej urokliwych ogrodów dachowych w Europie. Wśród warszawiaków to popularne i klimatyczne miejsce odpoczynku, a jego scenerię często wykorzystują organizatorzy kina letniego, różnego rodzaju happeningów i koncertów. Ogród składa się z dwóch części: górnej (2 tys. mkw.) i dolnej (15 tys. mkw.), której główną atrakcję stanowią fontanna, staw i nawiązujące do motywów kosmologicznych granitowe rzeźby absolwenta warszawskiej ASP Ryszarda Stryjeckiego. Prace artysty znajdują się w zbiorach British Museum w Londynie, w muzeach w Watykanie, w Stuttgarcie, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie oraz w zbiorach prywatnych w Ameryce i Europie. Z dachu można podziwiać zachwycającą panoramę miasta oraz piękny widok na Wisłę.

Zamek Ujazdowski

XVII-wieczny Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2) położony jest niedaleko Łazienek Królewskich. To właśnie tutaj znajduje się Centrum Sztuki Współczesnej organizujące ciekawe wydarzenia artystyczne i wystawy. Poniżej zamku rozciąga się urokliwy Park Agrykola. Mało kto wie, że jest to w zasadzie najstarsza część obecnej Warszawy. Oficjalnym sercem stolicy jest oczywiście Starówka, jednak to właśnie w Jazdowie zrodziła się idea utworzenia nowego grodu, który ostatecznie dał początek Warszawie.

Co robić z dzieckiem w Warszawie? Eko Taxi przedstawia niebanalne propozycje

Co robić z dzieckiem w Warszawie? To pytanie zadają sobie wszyscy rodzice wybierający się na wycieczkę do stolicy. Dzieci to wymagający odbiorcy – są ciekawe świata, a przykucie ich uwagi na dłużej jest naprawdę trudne. Przy tym wszystkim są energiczne i wszędzie ich pełno. Jednak bez obaw, miasto jest bogate również w atrakcje skierowane również dla najmłodszych. Do każdej z nich dojedziecie z Eko Taxi!

Centrum Nauki Kopernik

W Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20) świetnie bawić się będą nie tylko dzieci, ale również i dorośli. To królestwo eksperymentów – starsze dzieci mogą przeprowadzać tu różne doświadczenia, najmłodsze szaleć na placu zabaw i oglądać przeznaczone specjalnie dla nich filmy i pokazy, a strefa z doświadczeniami psychologicznymi zainteresuje dorosłych. Na terenie obiektu znajduje się również planetarium „Niebo Kopernika”, które również warto odwiedzić – specjalny projektor jest w stanie wyświetlić aż 20 mln gwiazd! Centrum Nauki Kopernik cieszy się tak dużą popularnością, że bilety wstępu warto zarezerwować wcześniej.

Multimedialny Park Fontann

Multimedialny Park Fontann (Skwer im. I Dywizji Pancernej) to kompleks czterech fontann i jedno z najbardziej magicznych miejsc na mapie Warszawy. Od maja do września odbywają się tu multimedialne pokazy, które oczarują nie tylko najmłodszych. Połączenie ciekawej gry świateł z piękną muzyką wywołuje na wszystkich widzach duże wrażenie. W czasie trwających 30 min. spektakli wykorzystywane są m.in. lasery, a każdy sezon przynosi coś nowego. Co roku projektowane są zupełnie inne animacje „malowane” na ekranach wodnych przez 295 LED-owych reflektorów. Będąc w stolicy, zdecydowanie warto się wybrać tam po zapadnięciu zmroku.

Miejski Ogród Zoologiczny

Miejski Ogród Zoologiczny (ul. Ratuszowa 1/3) w Warszawie został otwarty w 1928 r. Początkowo zajmował powierzchnię 12 ha i mieścił ok. 500 okazów zwierząt, dziś jego powierzchnia wynosi ponad 39 ha. W centrum Ogrodu Zoologicznego, obok dużej polany piknikowej, znajduje się nowoczesny plac zabaw, a dzieci mogą podróżować po całym obiekcie w kolorowych, wygodnych i zwrotnych wózkach. W sezonie letnim wzdłuż głównej alei kursuje kolorowa ciuchcia, która wywoła uśmiech na twarzy każdego dziecka!

U króla Maciusia

U króla Maciusia to kolorowa przestrzeń w Muzeum Historii Żydów Polskich (ul. Anielewicza 6), która została zaprojektowana z myślą o najmłodszych. Miejsce to jest absolutnym rajem dla dzieciaków – dziuple w ścianach, ciekawe zabawki, niebanalne instrumenty i dziesiątki organizowanych warsztatów. Każde dziecko znajdzie tam coś dla siebie! Ale nie tylko o zabawę chodzi – centrum edukacyjne przybliża najmłodszym realia żydowskiej tradycji i historii. Dzięki połączeniu swobodnej nauki z zabawą, opiekunom udaje się przyciągnąć uwagę dzieci na dłużej, a jednocześnie budować w nich ducha otwartości na inną kulturę.

Może Cię zainteresować również

  • Taxi w Warszawie ZachodniejTaxi w Warszawie Zachodniej
    Taxi w Warszawie Zachodniej jest wygodnym środkiem transportu zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Do innych rejonów stolicy dojeżdżają stamtąd osoby rezydujące na co dzień w tej części miasta, jak i podróżni docierający do tutejszego dworca. Jeśli chcesz odbyć przejazd na najlepszych warunkach, zwróć uwagę na to, jakiego przewoźnika wybierasz. Zachęcamy do wybrania w tym przypadku Eko Taxi....
  • Taxi na telefon w WarszawieTaxi na telefon w Warszawie
    Taxi na telefon w Warszawie przyda się zawsze wtedy, gdy potrzebujesz transportu po stolicy. Jeśli chcesz się gdzieś pilnie dostać, będzie to odpowiednie rozwiązanie. Sprawdza się jednak również przy planowanych z góry przejazdach, jeśli nie możesz skorzystać z własnego samochodu lub wolisz uniknąć podróżowania komunikacją miejską. Osoby zainteresowane takimi usługami zapraszamy do zapoznania się z atrakcyjną ofertą naszej firmy - Eko Taxi....
  • Tanie taksówki w WarszawieTanie taksówki w Warszawie
    Tanie taksówki w Warszawie to wygodny i opłacalny środek transportu. Pojedziesz nim w dużo bardziej komfortowych warunkach niż komunikacją miejską, a często jest to świetna alternatywa nawet dla skorzystania z własnego samochodu. W tym celu należy jednak wybrać właściwą ofertę z korzystnymi warunkami. Osoby zainteresowane takimi usługami zachęcamy do wybrania oferty Eko Taxi....
  • Taksówka w WarszawieTaksówka w Warszawie
    Taksówka w Warszawie to częsty wybór mieszkańców stolicy, a także osób, które przybywają tu w celach służbowych czy turystycznych. Wynika to w dużej mierze ze specyfiki tego dużego miasta, a co za tym idzie, z obowiązujących tu możliwości transportowych. Taxi to rozwiązanie wygodne i szybkie, ale warto zwrócić uwagę na to, jaką ofertę wybierasz. Jeśli szukasz tej najlepszej, koniecznie sprawdź, co mamy do zaproponowania w naszej firmie - Eko Taxi....
  • Poszukujemy kierowców do pracy w Warszawie
    Uwaga! Zatrudnimy kierowców do pracy w Warszawie. ...