Uber w Warszawie – jak to działa? Eko Taxi przedstawia zasady i historię

Uber w Warszawie pojawił się już jakiś czas temu, jednak nadal nie wszyscy z nas znają zasady tego typu przejazdów. Ile lat w stolicy funkcjonowały firmy taxi, kiedy na rynku usług przewozowych pojawił się Uber? Co to jest i jak korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów? Kim są kierowcy współpracujący z Uberem i kto może dołączyć do ich grona? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących amerykańskiej firmy oraz jej warszawskiego oddziału. Sprawdź, w jakich innych polskich miastach działa obecnie Uber oraz dowiedz się, jak przyznawane są darmowe przejazdy i jak można je wykorzystać. Poznaj też ciekawostki o Uberze oraz o taxi w Warszawie.

Spis treści:
Co to jest Uber?
Kiedy zaczęła się historia Ubera w Polsce?
Jak działa aplikacja i jak płacić za przejazdy?
Kierowcy współpracujący z Uberem
Darmowy przejazd
Ciekawostki

Co to jest Uber i kiedy powstał? W jakich miastach działała firma, zanim zaczęła funkcjonować w Warszawie obok tradycyjnego taxi?

Zastanawiasz się co to jest Uber i w jakim mieście na świecie pojawił się po raz pierwszy, zanim dotarł do Warszawy? Otóż Uber to firma, która zajmuje się organizowaniem przewozu osób samochodami osobowymi. Wszystko odbywa się jednak nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnego taxi w Warszawie i innych miastach w Polsce. Działanie Ubera opiera się na aplikacji, za pomocą której pasażerowie znajdują kierowców, którzy mogą wykonać kurs na danej trasie.

Skąd wziął się pomysł na to, aby wprowadzić na rynek usług przewozowych Ubera, który będzie konkurował ze znanymi już klientom korporacjami taksówkarskimi? Pierwotnie Uber miał być “prywatnym kierowcą dla każdego”. Koncepcję tę wymyśliło dwóch Amerykanów: Travis Kalanick i Garrett Camp. Do stworzenia Ubera zainspirował ich pewien incydent. Otóż zimą 2008 roku Kalanick i Camp przebywali na wyjeździe w Paryżu. Pewnego wieczoru, gdy miasto pokryło się grubą warstwą śniegu, złapanie taksówki okazało się niełatwym zadaniem. To właśnie spowodowało, że Kalanick i Camp pomyśleli o wprowadzeniu na rynek nowej usługi. Ich celem było zwiększenie liczby sposobów na poruszanie się po różnych miastach na świecie. Kalanick i Camp postanowili rozwijać swoją firmę stopniowo. W marcu 2009 roku aplikacja stworzona przez dwóch amerykańskich przedsiębiorców pod nazwą uberCab miała swoją premierę w San Francisco. Program na smartfony umożliwiał osobom przebywającym w kalifornijskim mieście zamawianie i realizowanie przejazdów za pośrednictwem aplikacji mobilnej Ubera.

Jak wyglądał dalszy rozwój firmy? W październiku 2010 roku nazwę firmy skrócono z “uberCab” do słowa “Uber”. Trzy lata po tym, jak Kalanick i Camp szukali transportu w Paryżu, wprowadzili Ubera na rynek francuski. Od grudnia 2011 roku w Paryżu można było korzystać z aplikacji dwóch amerykańskich przedsiębiorców. Z kolei w listopadzie 2012 roku Uber pojawił w Sydney. O tej pory zarejestrowane w systemie samochody świadczą usługi przewozowe pasażerom z największego miasta w Australii. Z kolei latem 2013 roku firma Uber zaczęła świadczyć swoje usługi w Meksyku. Od tego miejsca Uber rozpoczął swoją ekspansję na terenie Ameryki Łacińskiej i Środkowej. Do kwietnia 2014 roku usługi przewozowe Ubera były dostępne już w 100 miastach na całym świecie, nieco ponad rok później, czyli w maju 2015 – w 300, a w grudniu 2016 – w 500. W połowie 2018 roku dokładna liczba miast, w których można korzystać z aplikacji Uber to 633. A jak wyglądało to w Polsce?

Jak zaczęła się historia aplikacji Uber w Polsce? Od ilu lat funkcjonowało taxi w Warszawie, kiedy w stolicy pojawił się Uber?

Z aplikacji Uber można także od kilku lat korzystać w Polsce. Lokalny oddział amerykańskiej firmy zarejestrowano w naszym kraju w grudniu 2013 roku. W Warszawie Uber rozpoczął swoją działalność w sierpniu 2014 roku, a więc 111 lat po tym, jak w Polsce pojawiły się pierwsze firmy taxi. Pierwsze taksówki automobilowe wjechały bowiem na ulice Warszawy w 1903 roku. Mogły one przewozić jednocześnie trzech pasażerów. Ta nowa w tamtych czasach usługa nie spodobała się mieszkańcom Warszawy tak bardzo, jak działające wcześniej dorożki konne. Po kilku latach znów spróbowano wprowadzić na ulice stolicy taksówki automobilowe. I tak w 1912 roku w Warszawie działało już około 80 dorożek samochodowych, które świadczyły usługi przewozowe. Sześć lat później liczba ta wzrosła już do 150 pojazdów.

Dalszy rozwój taksówek został wstrzymany przez I wojnę światową. Tego typu usługi przewozowe wróciły do Warszawy na początku lat 20. XX wieku. Jednak wkrótce potem plany firm taksówkarskich pokrzyżował kryzys gospodarczy z 1929 roku. Gdy już przedsiębiorcy nieco się odkuli, wybuchła II wojna światowa. W czasie jej trwania pasażerów woziły riksze rowerowe, a kilka lat po zakończeniu walk zbrojnych, w 1951 roku na ulicach stolicy pojawiły się nowe taksówki: radzieckie pobiedy, czyli średniej klasy samochody osobowe oraz produkowane w Polsce słynne warszawy. Od tego momentu, na ulicach Warszawy i innych polskich miast stopniowo pojawiały się coraz to nowsze modele samochodów w roli taxi. Dziś oprócz taksówek, w polskich miastach można spotkać także samochody świadczące usługi przewozowe w ramach Ubera. Obecnie firma ta działa w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Gdyni i Sopocie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi oraz Katowicach i innych miejscowościach tworzących Aglomerację Śląską.

Jak działa aplikacja Uber i jak płacić za przejazdy? Czy tak jak w tradycyjnym taxi możliwy jest kontakt telefoniczny w celu zamówienia kursu po Warszawie?

Jak działa aplikacja Uber? Czy przejazd po Warszawie można zamówić, kontaktując się z firmą telefonicznie, tak jak w przypadku kursów taxi? Te dwa pytania często zadają osoby zainteresowane skorzystaniem z tej stosunkowo nowej propozycji na rynku usług przewozowych. Warto wiedzieć, że aktualnie działanie Ubera opiera się wyłącznie na wspomnianej już aplikacji. Służy ona nie tylko do zamawiania samochodu, ale też do kontaktu z firmą w innych sytuacjach, kiedy na przykład zapomnimy czegoś zabrać z samochodu lub chcemy wyrazić swoją opinię na temat usługi.

Chcąc skorzystać z oferty Ubera, powinniśmy zatem najpierw pobrać przez Internet aplikację firmy. Kolejnym krokiem jest rejestracja w bazie Ubera poprzez wprowadzenie do programu swoich danych osobowych oraz numeru karty płatniczej lub debetowej. W ten sposób system będzie mógł automatycznie pobierać z naszego konta opłatę za przejazd. Jest to jedyny sposób regulowania należności za kurs w Uberze. Aktualnie w Polsce nie ma możliwości płacenia za przejazd gotówką czy kartą w samochodzie, którym jedziemy. Pasażer nie jest zobowiązany do posiadania przy sobie karty płatniczej – wszystko odbywa się drogą elektroniczną.

Jak działa aplikacja Uber i jak za jej pomocą zamówić kurs? Program na smartfony służy do kojarzenia ze sobą dwóch grup osób: pasażerów chętnych na przejazd oraz kierowców, którzy chcą zaoferować im płatną podwózkę w swoim samochodzie. Aby pasażer mógł zamówić przejazd za pośrednictwem aplikacji, jego smartfon musi mieć stałe połączenie z siecią internetową. Będzie miało to znaczenie przy dobieraniu kierowców, którzy znajdują się w okolicy i mogą obsłużyć kurs między podanym adresem początkowym i lokalizacją końcową. Do złożenia zamówienia na danej trasie niezbędne jest zaakceptowanie kwoty za przejazd, jaka wyświetli się na ekranie smartfona poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Jeżeli pasażer się na to zdecyduje, zobaczy na swoim smartfonie informację, za ile minut podjedzie po niego kierowca Ubera. Przejazd może zostać anulowany, zarówno przez pasażera, jak i przewoźnika. Szczegółowe zasady odwoływania kursów bez konsekwencji są określone przez Ubera.

Jak zostać kierowcą Ubera w Warszawie? Czy tak jak w przypadku pracy w taxi, sami decydujemy o swoich godzinach pracy?

Praca polegająca na świadczeniu usług przewozowych za pośrednictwem aplikacji Ubera dostępna jest dla każdego kierowcy, który posiada odpowiedni samochód. Auto musi spełniać wymagania wyszczególnione przez Ubera. Przede wszystkim powinno odznaczać się dobrym stanem wizualnych i być sprawne pod względem technicznym. Dokumenty poświadczające o sprawności samochodu, aktualnym ubezpieczeniu oraz innych szczegółach dotyczących samochodu będą wymagane przy rejestracji pojazdu on-line w systemie Ubera.

Jakie wymagania dotyczą samego kandydata na kierowcę Ubera? Aby rozpocząć współpracę z amerykańską firmą i przewozić pasażerów na terenie Warszawy lub innych polskich miast, które wymieniliśmy wcześniej, trzeba spełnić kilka wymogów formalnych. Dotyczą one głównie wieku kandydata na kierowcę w Uberze, jego uprawnień do prowadzenia samochodu osobowego oraz podstawy do świadczenia usług przewozowych na terenie wybranego miasta. Do rejestracji w systemie Ubera niezbędne będzie także zdjęcie profilowe kierowcy.

Nowi kierowcy Ubera mogą zarejestrować się na spotkanie informacyjne online lub zapisać się na konsultację w biurze w Warszawie. Do wyboru są konkretne terminy i godziny. Na spotkaniach nowi kierowcy dowiadują się o szczegółach dotyczących działalności w ramach Ubera. Także aktywni kierowcy, którzy już współpracują z firmą mogą przychodzić na konsultacje do biura. Nie muszą rejestrować się na spotkanie, mogą zjawić się po prostu w godzinach otwarcia stacjonarnej siedziby Ubera w Warszawie. Jeżeli chodzi o ich czas pracy – decydują o nim sami, podobnie jak osoby pracujące na taksówce. Uber nie narzuca liczby godzin ani pór, w jakich kierowcy wykonują kursy. Nie ma też górnej ani dolnej granicy miesięcznego zarobku.

Darmowy przejazd z Uberem w Warszawie – co zrobić, aby otrzymać taką możliwość i jak wykorzystać pierwszy bezpłatny kurs?

Darmowe przejazdy w Uberze w Warszawie i innych miastach mogą być przyznawane zarówno nowym, jak i obecnym użytkownikom aplikacji. Osoby już zarejestrowane w bazie mogą zapraszać swoich znajomych do korzystania z Ubera. Jeżeli zaproszony znajomy się na to zdecyduje, pobierze na swój smartfon aplikację Ubera i się w niej zarejestruje, otrzyma dostęp do darmowego przejazdu. Jak wykorzystać opcję bezpłatnego pierwszego kursu z Uberem? W tym celu należy uruchomić program Uber na smartfonie i postępować zgodnie z wytycznymi podanymi w aplikacji.

Gdy nowy użytkownik zrealizuje darmowy pierwszy przejazd z Uberem, osoba, która przesłała zaproszenie również otrzyma możliwość przejechania jednego kursu bezpłatnie. Płatność za przejazd nie zostanie pobrana przez system po wybraniu odpowiedniej opcji w aplikacji Ubera. Nowy użytkownik po zrealizowaniu swojego pierwszego bezpłatnego przejazdu także może zapraszać swoich znajomych do korzystania z aplikacji w celu otrzymania darmowego kursu z kierowcą Ubera.

Kilka ciekawostek o tradycyjnym taxi oraz o Uberze w Warszawie i na świecie

Jak już wiemy, Uber działa nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach na całym świecie. Oto kilka ciekawostek z różnych zakątków Ziemi:

  • od lipca 2012 roku Uber dostarcza lody pasażerom z 7 miast w USA,
  • od października 2012 w Stanach Zjednoczonych dostępna jest usługa UberKOCIAKI – można zamówić 15 minut zabawy z kotem, aby pomóc miejscowym schroniskom,
  • w maju 2014 roku Uber wziął udział w akcji charytatywnej organizacji Goodwill i na żądanie odbierał paczki z odzieżą dla potrzebujących,
  • w czerwcu 2014 roku UberWEDDING przyczynił się do zorganizowania ośmiu ślubów na terenie San Francisco,
  • we wrześniu 2014 roku rozpoczęto prace nad usługą UberMILITARY, która daje pracownikom armii w USA możliwość uzyskania dodatkowego zarobku przez wykonywanie kursów z Uberem,
  • w grudniu 2014 roku pasażerowie korzystający z usług Ubera ufundowali posiłki dla dzieci w ramach projektu #5MillionMeals,
  • w marcu 2015 roku po raz pierwszy podczas przejazdu realizowanego za pośrednictwem aplikacji Ubera urodziło się dziecko,
  • od kwietnia 2015 na Uber dostarcza jedzenie klientom z Los Angeles, Chicago i Nowego Jorku, obecnie usługa UberEATS jest dostępna także w innych miejscach, między innymi w Polsce,
  • od maja 2015 roku współpracę z Uberem mogą podejmować także kierowcy z ubytkiem słuchu,
  • we wrześniu 2015 roku Uber wprowadził pilotażowy projekt, zakładający obsługę kursów przez samochody automatyczne bez kierowców,
  • w czerwcu 2015 roku wprowadzono w Indiach możliwość płacenia gotówką za przejazdy realizowane za pośrednictwem aplikacji Uber,
  • od połowy 2017 roku pasażerowie Ubera mogą przyznawać w aplikacji napiwki kierowcom, z którymi odbyli kurs,
  • w grudniu 2017 roku Uber w Arabii Saudyjskiej oferował darmowy przejazd kobietom, które wybierały się na głosowanie.

Warto poznać także kilka ciekawostek o taksówkach w Warszawie. Oto interesujące fakty o polskiej korporacji Eko Taxi:

  • oddział w Warszawie został założony ponad 10 lat temu przez dwóch przedsiębiorców, którzy początkowo osobiście przyjmowali zamówienia telefoniczne i realizowali kursy za pośrednictwem 4 samochodów,
  • obecnie Eko Taxi posiada 6 oddziałów w Polsce, oprócz Warszawy, działa w Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Lublinie i Wrocławiu,
  • przejazdy we wszystkich wymienionych wyżej miastach można zamawiać, dzwoniąc na centralę lub korzystając z aplikacji Eko Taxi na urządzenia mobilne,
  • oprócz przewozu osób korporacja oferuje usługi dodatkowe, na przykład: zakupy na telefon przez całą dobę, monitorowany przewóz dzieci, pomoc w uruchomieniu samochodu czy odbiór i dostarczenie przesyłki,
  • Eko Taxi podejmuje się nie tylko zleceń indywidualnych, ale także obsługi imprez masowych,
  • w Eko Taxi pasażerowie mogą podróżować razem ze swoimi zwierzętami,
  • kierowca Eko Taxi może odprowadzić samochód klienta pod wskazany przez niego adres,
  • samochody Eko Taxi można rozpoznać po charakterystycznej zielonej koniczynce na karoserii,
  • Eko Taxi dysponuje busami dla 9 osób łącznie z kierowcą, które można wynajmować na doby z kierowcą lub bez.

Może Cię zainteresować również